Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaworzynce
„Wiem, potrafię, działam” – Dzień Ratowania Życia
W dniu 19 marca, uczniowie szkoły podstawowej nr 2 w Jaworzynce, już po raz czwarty, uczyli się jak radzić sobie w różnych sytuacjach zagrożenia życia.

Prowadzący zajęcia, pan Damian Polok, najpierw zaprosił na szkolenie uczniów klas 3 – 6. Sytuacje ulatniania się gazu, niebezpieczeństwa związane z prądem, ogniem, czy wodą, te tematy poszerzyły wiedzę naszych dzieci, dotyczącą bezpiecznego obchodzenia się z różnymi sprzętami domowymi, tj. butle gazowe, bezpieczniki, gniazdka, zawory wody, piece, itp. Ważnym elementem szybkiego działania jest oczywiście znajomość numerów ratunkowych takich jak choćby 112 czy 997, które każde dziecko zna i wie, kiedy użyć.

Następnie dzieci odbyły praktyczne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Najpierw ćwiczono tzw. pozycję boczną ustaloną, która może być pierwszym krokiem do uratowania komuś życia. Najtrudniejszym aspektem pierwszej pomocy jest oczywiście masaż serca. Odpowiednie odchylenie głowy, dwa wdechy, trzydzieści ucisków, itd. Dzieci próbowały swoich sił na specjalnie przeznaczonych do tego fantomach. Łatwo nie było, ale po kilku próbach, każdy już sprawnie orientował się jak wyglądają kolejne etapy pierwszej pomocy.

W drugiej części szkolenia z pierwszą pomocą zmierzyły się maluszki z klas 0 – 2. W obecnych czasach już nawet tak małe dzieci mogą mieć swój udział w ratowaniu życia ludzkiego, dlatego tak ważne jest edukowanie wszystkich naszych podopiecznych.  Maluszki obejrzały również bajkę pt. „Doktor Kręciołek”, a najmłodsi z klasy „0” otrzymali także certyfikaty.  Dzień ratowania życia na Zapasiekach był pełen wrażeń. Czasami było wesoło, innym razem bardziej poważnie, jednakże możemy być pewni, że nasze dzieci będą wiedziały i potrafiły zadziałać w sytuacji zagrożenia życia. Szczególne podziękowania dla pana Damiana, za organizację szkolenia w naszej małej wielkiej szkole.

Łukasz Calik

Dodał: K.C Dodano: 2014-03-31, godz. 09:52