Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie
Dzieci na spotkaniu z wolontariuszkami

12 grudnia 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie odbyło się spotkanie uczniów klas I-VI z wolontariuszkami Stowarzyszenia VIDES. Wolontariat ten jest międzynarodowym stowarzyszeniem z siedzibą we Włoszech, który opiera się na salezjańskim systemie wychowawczym.  Jego głównym celem jest obrona praw człowieka, szczególnie dzieci, kobiet i młodzieży. Wolontariat VIDES działa na terenie Gminy Istebna od 2006 roku, jego głównym zadaniem jest organizacja czasu wolnego dzieciom podczas wakacji i roku szkolnego.

Zaproszone panie  podzieliły się  swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas pracy w wolontariacie  lokalnym i zagranicznym. Opowiedziały jak, wspólnie z uczniami m.in. naszej szkoły, przygotowują wakacyjne akcje i co się dzieje podczas takich spotkań.

Jednak głównym celem spotkania było przedstawienie sytuacji dzieci w dalekiej Afryce. Wolontariuszki omówiły problem na przykładzie własnej pracy z dziećmi w Bafii, w Kamerunie, gdzie były dwukrotnie. Prelekcję dopełniły pytania dzieci, dotyczące tego tematu.  Rozmowy te przybliżyły uczniom trudną sytuację najmłodszych w Afryce, a także pojęcie i sens bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka. Spotkanie było wstępem do  przygotowań, do Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „Mój Szkolny Kolega z Misji”, w którym wezmą udział uczniowie naszej szkoły.

Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki życzliwości oraz gościnności dyrektora szkoły pana Andrzeja Ryłko.

Z. Kawulok

Dodał: K.C Dodano: 2013-12-29, godz. 15:07