http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2013
Bezpieczeństwo na drodze – chroń się – bądź widoczny!

Każdego dnia jadąc samochodem po zmroku spotykamy wyłaniające się z ciemności postaci. I wtedy zastanawiamy się po co różnego typu akcje i  kampanie promujące bezpieczeństwo na drodze. Tak naprawdę nikt nie dba o to, by chodzić w elementach odblaskowych. Większość dzieci uczestniczyła
z pewnością w spotkaniu z policjantem, widziała filmy edukacyjne, może nawet dostała odblaski. I na tym się skończyło. Każdy kierowca widzi problem zza kierownicy, ale jak to on staje się pieszym to nie daje przykładu, tylko, tak jakby, nagle nie wiedział o co chodzi. Nie wspominając już o ludziach starszych, którym nikt nie powiedział, że są niewidoczni, nie wiedzą, że mogą nosić elementy odblaskowe. Wielu z nas wydaje się, że jak pieszy widzi jadący samochód to kierowca widzi także pieszego. To niestety nie działa w obie strony. Pieszy widzi nadjeżdżający samochód z odległości nawet ponad 1 kilometra, a kierowca nieoznaczonego pieszego z odległości ok. 30m. I często jest już za późno na jakąkolwiek reakcję. A potem obwinia się kierowcę, że nie uważał.

Akcja zainicjowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie ma na celu rozpropagowanie noszenia odblasków wśród dzieci, rodziców i dziadków oraz osób starszych. Niewielu rodziców wie, że "Dziecko w wieku do lat 15-stu, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu" (Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602 art. 43 ust.2 Kodeksu Drogowego), a od przyszłego roku taki obowiązek będzie miał każdy z nas bez względu na wiek. Ktoś mógłby powiedzieć, że nie chodzi poza obszarem zabudowanym. Ale przecież nie wszystkie drogi
w obszarze zabudowanym są oświetlone i widoczność jest taka sama jak poza nim. Chodzi o nasze bezpieczeństwo, a nie jakiś nakaz czy wymóg.

Patronat nad akcją objęła m.in. Gmina Istebna. Mamy nadzieję, że do akcji włączy się wiele instytucji, firm, kościołów i osób prywatnych, którym zależy na bezpieczeństwie.

Akcja jest organizowana w ramach projektu „Przeciwdziałanie marginalizacji oraz kompleksowe rozwiązywanie problemów w obszarze pomocy społecznej w powiecie cieszyńskim” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej informacji na projekty-pcprcieszyn.eu lub 33 477 72 00

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: DK Dodano: 2013-12-09, godz. 10:36