Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Ponadgimnazjalne » Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej Zaolziu
Z życia ZSP w Istebnej Zaolziu

Rośnie zainteresowanie Szkołą na Zaolziu

W dniu 29 października 2013 odbyła się sesja Rady Powiatu, na którą zaproszeni zostali dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i placówek edukacyjnych z Powiatu Cieszyńskiego. Jednym z punktów obrad była analiza naboru do klas pierwszych na rok szkolny 2013/2014. Nasza szkoła okazała się być jedyną w powiecie, w której liczba kandydatów przekroczyła planowaną wstępnie ilość miejsc. Dodatkowym powodem do radości jest fakt, że pomimo iż jesteśmy najmniejszą szkołą ponadgimnazjalną, pod względem liczby przyjętych do klas pierwszych plasujemy się na miejscu 9. spośród 12 szkół. Wiąże się to zapewne ze zrozumieniem, że dobre wykształcenie zawodowe daje większe szanse na rynku pracy.

Więcej informacji na temat naboru oraz sytuacji w szkolnictwie ponadgimnazjalnym naszego regionu znajdziecie Państwo na stronie:  http://www.powiat.cieszyn.pl/edukacja-aktualnosci,84,edukacja-w-powiecie-cieszynskim-20122013.htm

Nauczyciel ZSP w gronie najlepszych pedagogów powiatu

Z dumą informujemy, że Michał Kożuch – nauczyciel wychowania fizycznego – otrzymał nagrodę Starosty Powiatu Cieszyńskiego. W ten sposób zostały docenione sukcesy sportowe prowadzonych przez niego drużyn. W minionym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w licznych zawodach sportowych. W wielu z nich zajęli wysokie pozycje. Wystarczy wspomnieć chociażby o I miejscu w  Mistrzostwach Śląska w narciarstwie alpejskim o puchar Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty czy II miejsce w Powiatowych Drużynowych Zawodach Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w biegach narciarskich.
Naszemu koledze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

16 października 2013 roku uczniowie ZSP w Istebnej wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Tego dnia pod Urzędem Gminy uroczyście przekazano (zakupiony na potrzeby mieszkańców) defibrylator. Urządzenie to  znajduje się na tyłach budynku i przeznaczone jest do przeprowadzania akcji ratunkowych w przypadku zatrzymania akcji serca. Może z niego skorzystać każdy, kto spostrzeże człowieka wymagającego pomocy. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy, ponieważ defibrylator wydaje użytkownikowi dokładne polecenia głosowe.
Kolejnym punktem programu było szkolenie przeprowadzone przez strażaków. Młodzież ponownie została zapoznana z zasadami udzielania pierwszej pomocy i korzystania z defibrylatora. W najbliższym czasie w ZSP planowane są kolejne szkolenia poszerzające wiedzę z tego zakresu.
Korzystając z wizyty w centrum Istebnej, uczniowie wraz z opiekunami udali się do Gminnego Ośrodka Kultury. Dzięki uprzejmości jej dyrektora – p. Elżbiety Legierskiej-Niewiadomskiej oraz p. Lucyny Ligockiej-Kohut mogli zapoznać się z wystawianymi tam obecnie pracami Józefa Zowady oraz Antoniego Szpyrca.
Niewątpliwie największe wrażenie zrobiła jednak na naszych podopiecznych wystawa „120 lat OSP Istebna Centrum”. Udało im się bowiem ożywić zabytkowa syrenę, której dźwięk przeniósł nas w odległą przeszłość.
Ostatnim już punktem programu było spotkanie z panią  Teresą Łaszewską – sekretarzem gminy. Omówiła ona zasady funkcjonowania władz gminy oraz zakres spraw realizowanych przez wydziały tego urzędu.
W organizacji tego wydarzenia uczestniczyli: Łucja Michałek, Ochotniczy Hufiec Pracy, dr n. med. Andrzej Darmoliński oraz strażacy OHP w Istebnej Centrum.

Zdjęcia dostępne są pod adresem: http://www.istebna.eu/?p=artykulyShow&iArtykul=5465
Wszystkim serdecznie dziękujemy!

O zdrowiu nigdy dość…

23 października w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbył się powiatowy etap II Regionalnej Olimpiady Wiedzy O Zdrowiu Psychicznym. Celem olimpiady jest promowanie wiedzy o zaburzeniach psychicznych, a tym samym zwalczanie uprzedzeń i stereotypów.
Wśród uczestników konkurs nie zabrakło oczywiście uczniów naszej szkoły: Natalii Łysek, Pauliny Morys oraz Janusza Małyjurka. Serdecznie dziękujemy im za udział.

Małgorzata Kasztura
Dodał: jk Dodano: 2013-11-07, godz. 11:36