Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2013
Konferencja Pasterstwo Karpat za nami
W dniach 23-25 października 2013 roku odbyło się w Zakopanem IV Forum Górskie, w ramach którego zorganizowano także konferencję pt. "Pasterstwo Karpat", podczas której podsumowano Redyk Karpacki 2013.
W konferencji udział wzięli zastępca wójta gminy Istebna pan Henryk Gazurek oraz przedstawiciele Ośrodka Kultury i kierownik Zespołu Regionalnego "Koniaków" pani Urszula Gruszka.

W czwartek, 24 października, w Zakopanem spotkali się przedstawiciele środowisk pasterskich z Polski, Czech, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Wśród blisko 200 obecnych na konferencji gości nie zabrakło znakomitych pasterzy z krajów karpackich, przedstawicieli władz publicznych (rządowych i samorządowych), pracowników instytucji ochrony przyrody i ekspertów ze świata nauki.
W panelach plenarnych poruszono wiele kwestii istotnych dla przywrócenia w Karpatach tradycyjnej gospodarki pasterskiej.
Dyskutowano m.in. o znaczeniu pasterstwa dla przyrody, gospodarki i kultury regionu, uwarunkowaniach prawnych dla funkcjonowania pasterstwa transhumancyjnego, jako części przemysłu rolnego i spożywczego, kwestiach związanych ze zmianami krajobrazowymi oraz o roli pasterstwa w ochronie bioróżnorodności Karpat (także w kontekście postanowień Konwencji Karpackiej).
Owacją na stojąco nagrodzono wystąpienie bacy Piotra Kohuta z Koniakowa - Prezesa Fundacji "Pasterstwo Transumancyjne" - organizatora"Redyku Karpackiego 2013" (wydarzenia bezprecedensowego we współczesnej historii pasterstwa).

Konferencyjny dzięń zakończyły tradycyjne góralskie posiady. Wieczór uświetniły występy karpackich artystów, których twórczość pozwala pielegnować pasterskie tradycje. (na podstawie www.karpatylacza.pl)

Podczas spotkania wręczono także pamiątkowe "zbyrcoki" i podziękowania dla instytucji, które wsparły Redyk m.in. poprzez zakup owiec. Owce zakupił Urząd Gminy Istebna i Ośrodek Kultury, które przekazane po wędrówce zostały do stada bacy Piotra Kohuta.
Podziękowania odebrał zastępca wójta.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Wstępny filmik z Redyku...

Dodał: AL Dodano: 2013-10-28, godz. 15:28