Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Grad nagród dla „Istebnej” na festiwalu w Zakopanem

Sporo sukcesów odniósł Zespół Regionalny „Istebna” podczas odbywającego się w dniach 23-30 sierpnia 2013 roku w Zakopanem jubileuszowego 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Największy z nich to trzecie miejsce i Brązowa Ciupaga w kategorii zespołów tradycyjnych za program przedstawiający „miyszani owiec”.  Międzynarodowe jury doceniło autentyzm programu, śpiew, taniec, muzykę oraz piękno stroju.

Główną nagrodę w Zakopanem, czyli Złote Zbyrkadło zdobyła żeńska grupa śpiewacza z Istebnej, w której skład wchodziły dziewczyny z zespołu. Rywalizowały one podczas Międzynarodowego Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki . Spośród 13 grup, głównie z Podhala, ale także kilku zagranicznych, to właśnie dziewczynom z zespołu „Istebna” jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę. Podobnie w kategorii solistów, gdzie śpiewaczka Marysia Motyka  także otrzymała najwyższą nagrodę, czyli Złote Zbyrkadło.

Olbrzymią niespodzianką był także wybór przez czytelników „Gazety Krakowskiej” oraz internautów w konkursie na Najpiękniejszą Góralkę Świata 2013 - Justyny Bury. Rywalizowała w gronie aż 17 dziewczyn z 14 krajów i to właśnie Justynie redaktor naczelny gazety wręczył trofeum w postaci pięknych czerwonych korali.

Zespół spędził w Zakopanem cały tydzień. Oprócz występów konkursowych uczestniczył w korowodzie wszystkich zespołów słynnymi Krupówkami, we mszy świętej z udziałem pary prezydenckiej, występował na dniu górali polskich, a także śpiewał podczas ekumenicznego nabożeństwa w sanktuarium na Krzeptówkach. Oprócz „Istebnej” w festiwalu udział wzięły trzy inne grupy polskie („Dolina Popradu” z Piwnicznej, „Regle” z Poronina i „Lastiwoczka” z Przemkowa) oraz zespoły z Beninu, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru Północnego, Indonezji, Kanady, Macedonii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji oraz Węgier.

Występ konkursowy zespołu można obejrzeć tutaj:

Natomiast zdjęcia z pobytu w Zakopanem i występów na profilu zespołu na facebooku:

WWW.facebook.com/Istebna

Dodał: AL Dodano: 2013-09-04, godz. 15:45