Sport » Relacje i wyniki » Imprezy sportowo - rekreacyjne 2013
Wyścig szosowy Road Trophy 2013 – jedyny taki w Polsce!

Wyścig szosowy Road Trophy – jedyny taki w Polsce!

Wspaniała pogoda towarzyszyła 130 uczestnikom w pokonywaniu beskidzkich "ścianek" w czasie etapówki szosowej - 4. edycji Road Trophy w Istebnej! Impreza odbyła się już po raz czwarty (2010-2013) w ramach ogólnopolskiego cyklu Dobre Sklepy Rowerowe ROAD Maraton i jest jedynym w Polsce wyścigiem etapowym dla kolarzy nieprofesjonalistów.

Dla wielu zawodników już po pierwszym etapie liczącym "tylko" 70 km i 1900 m w pionie stało się jasne: nie będzie łatwo. Road Trophy to jedyna w Polsce etapówka szosowa dla amatorów stojąca na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Charakterystyczne trasy obfitują w strome podjazdy, z których ten najsłynniejszy to Koczy Zamek od strony Kamesznicy i Ochodzita od strony Rastoki w Koniakowie.

Dzień drugi, nieco łagodniejszy, liczący 100 km i 2200 m w pionie to była klasyczna trasa Pętli Beskidziej przez Kubalonkę, Salmopol, Milówkę, Ochodzitą. Organizator nie mógł nie dołożyć od siebie 2 "dodatków": to jest górki z Cięciny do Żabnicy (obok bunkrów) oraz przełęczy Kotelnica w Nieledwi. Meta tradycyjnie na Koczym Zamku.

Etap trzeci prowadził w większości przez malownicze okolice Jaworzynki, a przez Myto kolarze wjechali na Słowację. Przez Skalite i Oszczadnicę ścigano się aż do Starej Bystrzycy i Vychylovki, by piekną asfaltową serpentyną przejechać do Nowej Bystrzycy i dalej na Novot i Ujsoły. Ostatni podjazd do mety prowadził z Milówki na Koczy Zamek. 135 km dało w sumie 2300 m w pionie.

Nie wszystkim było dane wystartować lub ukończyć wszystkie 3 etapy, co było trudnym wyzwaniem: ponad 300 km, ponad 6 tys. metrów podjazdów. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej znalazło się 110 osób, w tym 6 kobiet. Zwycięzców było wielu: ścigano się w 8 kategoriach wiekowych, na 3 etapach, gdzie prowadzono klasyfikację indywidualną oraz drużynową i ostatecznie generalną po 3 etapach. Poziom sportowy był bardzo wysoki, co potwierdzają stali bywalcy beskidzkiej etapówki: średnie prędkości na trudnych, górskich trasach wynosiły 32-33 km/h. Koszulki „FINISHER” założyli tylko ci, którym udało się ukończyć ten trudny wyścig. Tabela wyników, galerie fotografii dostępne na stronie www.roadmaraton.pl. Wszystkim FINISHEROM gratulujemy i zapraszamy ponownie za rok!

Przez długi "kolarski" weekend ponad 100 zawodników z całej Polski wraz z rodzinami, przyjaciółmi, osobami towarzyszącymi korzystało z usług noclegowych i żywieniowych oraz innych atrakcji turystycznych świadczonych przez mieszkańców gminy Istebna. Wyścig taki jak Road Trophy jest żywym przykładem tego, jak kolarstwo i sport amatorski wpływa pozytywnie na promocję i rozwój turystyki w gminie.

5. jubileuszowa edycja Road Trophy odbędzie się planowo w dniach 15-17 sierpnia 2014 r. w Istebnej i liczyć będzie ponownie ponad 300 km i 6000 m sumy podjazdów.

Organizatorzy imprezy ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Rowerowych CYCLO PARTNER dziękują wszystkim instytucjom i ludziom dobrej woli za pomoc w organizacji wyścigu, zwłaszcza Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Istebnej za udostępnienie zaplecza sportowo-rekreacyjnego na Zaolziu w celu organizacji biura zawodów i startu.

www.roadmaraton.pl

galeria....