Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Tournee Zespołu „Istebna”

Prawdziwie wakacyjne tournee ma za sobą Zespół Regionalny „Istebna”. Grupa właśnie powróciła z koncertów we Włoszech i w Chorwacji.

Przez dwa tygodnie (27.06 – 10.07) zespół koncertował na południu Europy. Najpierw wzięliśmy udział w szesnastej edycji festiwalu „Butinle in Stajare” we włoskim miasteczku Buja, usytuowanym na północy kraju, u podnóża Dolomitów. Występy odbywały się w tejże miejscowości oraz w pobliskim Manzano, natomiast w czasie wolnym „Istebna” mogła zwiedzić też okoliczne miasta, takie jak Palmanova, Aquileia, Udine czy Venzone.

Prosto z Włoch zespół pojechał do Chorwacji, po drodze zwiedzając jeszcze urokliwy Piran na Słowenii, aby od drugiego lipca wziąć udział w największym festiwalu chorwackim w mieście Poreć na półwyspie Istria. Międzynarodowy festiwal „Zlatna Sopela” odbywał się po raz 13. i jest on oczkiem w głowie chorwackiego CIOFF-u. Koncerty odbywały się na największym placu w tym mieście. „Istebna”, jako jedyna grupa miała też okazję wystąpić w miejscowości Punat na wyspie Krk. Organizatorzy zadbali, aby zaprezentować zespołom z jak najlepszej strony swoje miasto, m.in. poprzez wycieczki z przewodnikiem. Czas wolny mogliśmy spędzać w hotelowym basenie lub na kąpielach w Morzu Adriatyckim, gdyż plaża znajdowała się 100 m od miejsca zakwaterowania.

Po zakończeniu festiwalu udaliśmy się jeszcze 500 km dalej na południe do miasta Split, gdzie zaprosił nas tamtejszy zespół KUDZ Filip Devic, przy współudziale Zbigniewa Legierskiego z firmy „Multipak”, który współorganizował nasz pobyt w tym mieście i pilnował, aby „Istebna” mogła jak najlepiej się zaprezentować, a także by niczego zespołowi nie brakowało. Na trasie mogliśmy podziwiać m.in. słynne wodospady na rzece Krka, zaś w samym Splicie wszystkie najważniejsze miejsca zobaczyliśmy dzięki polskiej przewodniczce. Tam też daliśmy duży koncert na głównej promenadzie miasta, nad samym brzegiem Adriatyku.

W sumie podczas całego dwutygodniowego pobytu występowaliśmy na scenie 8 razy, do tego braliśmy udział w korowodach ulicami miast, a także w spotkaniach z lokalnymi władzami. Mimo doskwierających upałów, które o tej porze roku są na porządku dziennym w tej części kontynentu, zwłaszcza ubrani w brucliki i nogawice, wyjazd możemy zaliczyć do bardzo udanych. Podczas całego pobytu spotykaliśmy mnóstwo Polaków, zarówno odpoczywających na południu Europy jak i mieszkających tam na stałe, którzy z całego serca gratulowali nam pięknych koncertów oraz czuli dumę z bycia Polakami, gdy „Istebna” prezentowała się na scenie.

Wyjazd został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Gminy Istebna w ramach projektu „Zadanie publiczne z zakresu kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – prowadzenie Zespołu Regionalnego „Istebna”.

Więcej zdjęć z wyjazdu na profilu zespołu na facebooku:

www.facebook.com/Istebna

Dodał: AL Dodano: 2013-07-16, godz. 14:42