Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Istebniański akcent w ukraińskim Stanisławowie

Grupa muzyczno-wokalna z Zespołu Regionalnego „Istebna” oraz Zenon Knopek – Przewodniczący gminnej Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej wzięła udział 11 maja 2013 roku w uroczystości otwarcia Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Ivano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) na Ukrainie. Jest to pierwsza tego typu placówka w zachodniej Ukrainie.

Skoczne melodie góralskie na przemian z huculskimi towarzyszyły uroczystości, w której udział wzięło wielu zacnych gości zarówno z Polski jak i Ukrainy. Otwarcia placówki dokonali wspólnie Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Jerzy Pomianowski, Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, wojewoda ivano-frankiwski Michaił Wyszywajło oraz burmistrz miasta Wiktor Anuszkewiczius.

W nowo otwartym budynku zaprezentowano także wystawę Jacka Kołudy, zatytułowaną „Górale i Huculi” wśród których znalazło się wiele zdjęć, szkiców i obrazów dokumentujących osoby i wydarzenia z Trójwsi Beskidzkiej.

Grupa z Istebnej pojechała do Stanisławowa na zaproszenie Krzysztofa Pawlaka z Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Piastun”. Oprócz udziału w samej uroczystości organizatorzy zagwarantowali zespołowi możliwość zwiedzania miasta, a także zobaczenia okolicznych miejscowości jak Jaremcze czy ośrodek narciarski Bukovel. Podczas wyjazdu nawiązano też kontakty z Polsko-Ukraińską Młodzieżową Organizacją "Młody Stanisławów" ze Stanisławowa. Założyciele tej organizacji przez lata kształcili się w Istebnej podczas warsztatów organizowanych właśnie przez Fundację „Piastun”.

Dodał: AL Dodano: 2013-05-23, godz. 11:39