Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoły Podstawowe - Aktualności
Indywidualizacja nauczania w klasach I – III

Od 12 listopada 2012 roku trwa realizacja projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny „Indywidualizacja nauczania w klasach I – III w szkołach podstawowych na terenie gminy Istebna”. W projekcie biorą udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Istebna. Realizacja projektu składa się z dwóch komponentów: doposażenie bazy dydaktycznej szkół, realizacji zajęć pozalekcyjnych. W grudniu 2012 został zrealizowany pierwszy komponent tzn. szkoły otrzymały – bezpłatnie – pomoce dydaktyczne. Wśród nich znalazły się m.in. 2 laptopy, projektor, keyboard, programy komputerowe do diagnozy i terapii logopedycznej, program komputerowe do diagnozy specyficznych trudności matematycznych, pakiet pomocy dydaktycznych do dysleksji. Wśród pomocy dydaktycznych znalazły się też akcesoria i gry logopedyczne, mikroskopy, stacja pogody, gry i pomoce do matematyki, pomoce do ćwiczeń graficznych, sprzęt do gimnastyki korekcyjnej, pomoce glottodydaktyczne. Dostarczone pomoce dydaktyczne wspierają realizację drugiego komponentu projektu: dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. W zajęcia tych biorą obecnie udział obecnie 143 dziewczynki i 165 chłopców z klas I – III. Zostali oni zakwalifikowani do zajęć przez zespoły edukacji wczesnoszkolnej działające w każdej szkole podstawowej na terenie gminy Istebna. Część dzieci uczestniczy w zajęciach, które mają złagodzić lub całkowicie zlikwidować występujące problemy. Do tych zajęć należą zajęcia logopedyczne dla dzieci z wadami wymowy. Prowadzone są zajęcia dla dzieci z problemami w pisaniu lub czytaniu jak również zajęcia dla dzieci, które mają problemy w opanowaniu umiejętności matematycznych. Dla dzieci z wadami postawy realizowane są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Są też prowadzone zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, które maja problemy w komunikacji społecznej. Odrębne zajęcia psychoterapeutyczne prowadzone są dla dzieci niepełnosprawnych. Część dzieci bierze udział w zajęciach, podczas których mogą rozwijać swoje zdolności, zainteresowania. Są to zajęcia z j. angielskiego, zajęcia rozwijające uzdolnienia polonistyczne, zajęcia rozwijające zainteresowania matematyczno-przyrodnicze. Dzięki temu, że projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny udział dzieci w tych wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że dzieci chętnie i aktywnie biorą udział w zajęciach. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu poziomu edukacji na terenie gminy Istebna, a bezpośrednim jego uczestnikom ułatwi w dalszej perspektywie zdobywanie wiedzy i opanowanie nowych umiejętności.

Jan Kierczak

Dodał: K.C Dodano: 2013-05-20, godz. 10:31