Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Zespół Szkolno - Przedszkolny w Istebnej
Imieniny Jedynki
     26 listopada Szkoła Podstawowa nr 1 w Istebnej obchodziła swoje imieniny w siódmą rocznicę nadania  szkole imienia ks. Józefa Londzina.
Jak przystało na imieniny było to święto całej społeczności szkolnej.
Podobnie jak w ubiegłych latach przygotowywaliśmy się do święta pracując nad realizacją projektów .Pozostając wokół wartości bliskich naszemu patronowi ,które ciągle warto przybliżać i stają się one podstawą poczucia wspólnoty, wybraliśmy trzy tematy projektów : „ Dziecko jego świat i prawa”, „Olzo nasza skąd i dokąd płyniesz?”, „Książka Twój przyjaciel czy wróg?”
      Każdy projekt realizowały klasy zajmujące sale na poszczególnych piętrach, tworząc zespoły zadaniowe. Poszukiwania informacji i materiałów jak corocznie pozwoliły na rozbudzanie kreatywności, wspólnego działania i odpowiedzialności. Grupy przygotowywały plansze, makiety, zbierały eksponaty, a jedna z nich opracowała przedstawienie słowno- muzyczne.
      Efekty kilkutygodniowej pracy nad projektami zostały przedstawione w dniu naszego święta. Byli z nami pani wójt Danuta Rabin, vice  przewodniczący Rady Gminy  Jan Gazur, przewodniczący Komisji Oświaty  Józef Polok oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionej szkoły ze Słowacji w Ciernem- dyrektor Ladislaw Knap ,nauczyciele i uczniowie. Odwiedzili nas także nauczyciele emeryci, rodzice i dziadkowie
      Na szkolnej scenie wystawiono przedstawienie przybliżające postać naszego patrona, świat książek i prawa dzieci. Mali aktorzy dobrze się spisali bawiąc widownię grą aktorską śpiewem i tańcem. Na zakończenie wystąpiły dzieci słowackie z przyśpiewkami regionalnymi, a piosenkę „Góralu czy ci nie żal” wykonały po polsku otrzymując sowite brawa.
 Po złożeniu kwiatów pod tablicą ks. Józefa Londzina rozpoczęło się zwiedzanie wystaw. Można było zobaczyć stare książki, historię pisma, bohaterów ulubionych książek, przemykających po korytarzach, pospacerować wzdłuż Olzy „płynącej” na I piętrze, poznać jej faunę , florę i nadolziańskie miasta. W świecie dzieci zaprezentowano wspaniałe autoportrety, dzieci z różnych stron świata, oraz zabawki dziadków i rodziców.
       Świętowaniu jak zwykle towarzyszyły wspaniałe wypieki ciast przygotowane przez Mamy. W kawiarenkach  przy kawie można było wymienić poglądy i spostrzeżenia. Dzieci z dumą oprowadzały po szkole swoich rodziców i kolegów ze Słowacji.
      Po raz kolejny udało nam się spotkać wokół wartości Patrona, aby bawić ucząc i bawiąc uczyć.
                                                                             Danuta Konarzewska
Dodał: P.G. Dodano: 2005-12-02, godz. 07:39