Aktualności » Foto galerie » Fotogalerie 2013
Zimowe Zawody Furmanów - foto 1...

27 stycznia 2013 r. odbyły się XII Zimowe Zawody Furmanów w Istebnej organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej oraz Nadleśnictwo Wisła w Amfiteatrze „Pod Skocznią”. Ze śmiałością można powiedzieć, iż jest to najbardziej widowiskowa zimowa impreza w naszej gminie, ciesząca się ogromną popularnością wśród widzów oraz mediów. Relacje na żywo pojawiały się w pięciu serwisach informacyjnych TVN24, dodatkowo w Teleekspresie, TVS, w Radiu Katowice oraz na licznych portalach internetowych. Głównym patronem medialnym był kwartalnik „WWW .KONIEROBOCZE.pl”.

Celem zawodów jest przede wszystkim prezentacja umiejętności i precyzji furmana oraz konia roboczego. Pokazanie trudnej pracy jaką wykonują, na co dzień w lesie. Impreza ma uświadomić społeczeństwu jak ważny jest koń roboczy, który dociera tam, gdzie technika nie może. Jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, nie zanieczyszcza środowiska tylko go wzbogaca, jest wiernym przyjacielem.

Tegorocznym zawodom towarzyszyły niezwykłe emocje, pomimo niezbyt licznej frekwencji uczestników. Rywalizacja na szczeblu międzynarodowym była zacięta gdyż mieliśmy, jak zawsze przedstawicieli z Czech z Bukowca oraz ze Słowacji z Witanowa. Uczestnicy konkurowali ze sobą w precyzyjnym pchaniu drewna dłużycowego oraz w slalomie z drewnem stosowym, w których liczyła się każda sekunda. Zwinność furmana, ale i odpowiednie wydanie komendy, miało wpływ na zachowanie konia, a tym samym zdobycie podium. Adrenalinę dodatkowo podnosiła skoczna muzyka góralska w wykonaniu kapeli „Zwyrtni”.

Odbyły się liczne konkurencje dla publiczności: slalom na czas dla dzieci, tradycyjny rzut gnotem dla młodzieży i dorosłych. Największą frajdę sprawiła konkurencja „Poganiani chłopa w homoncie”, gdzie para uczestników miała do pokonania slalom, z dodatkowym utrudnieniem, jak homont na szyi mężczyzny z doczepionymi lejcami, którymi partnerka miała za zadanie poganiać go z biczem w ręku. Było dużo śmiechu i zabawy, a odpowiednie komentarze konferansjerów Wojciecha Kohuta i Anety Legierskiej sprawiły, że humory dopisywały wszystkim, a przecież o to chodziło.

Koronacji zawodników dokonał Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Witold Szozda oraz Zastępca Wójta Gminy Istebna Henryk Gazurek, wręczając nagrody o wartości: za I miejsce 800 zł; za II miejsce 600 zł i za III miejsce 500 zł w każdej z konkurencji. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za udział. Nie pominięto publiczności, która również została nagrodzona w swoich konkurencjach.

Wspaniały klimat imprezy, góralska muzyka i pyszne jedzenie serwowane prze Koło Łowieckie „Olza” z Istebnej towarzyszyły zawodom i nawet srogi mróz nie był w stanie przegonić licznych gości, którzy specjalnie na tę okazję zjeżdżają do Istebnej.

Serdecznie zapraszamy już za rok, szczególnie naszych drogich furmanów, aby z chęcią zgłaszali się do udziału w zawodach.

Lucyna Ligocka - Kohut

Wyniki Konkurencje:

I Slalom z drewnem stosowym:

1 miejsce: Jan Urbaczka, Peter Gnida cz. 2,51,67

2 miejsce: Jan Legierski, Józef Skurzok cz. 3,29,29

3 miejsce: Peter Gnida, Daniel Gnida cz. 3,35,49

II Precyzyjne pchanie drewna dłużycowego

1 miejsce: Jan Urbaczka cz. 57,78

2 miejsce: Martin Bulawa cz. 1,16,83

3. miejsce: Daniel Gnida, Peter Gnida cz. 1,37,4

Konkurencje dla publiczności

Bieg slalomem na czas (dzieci do lat 14)