http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » ''Stowarzyszenie Istebniański Uniwersytet Seniora'' » ARCHIWUM
Relacja z otwarcia ''Istebniańskiego Uniwersytetu''

Już prawie od roku trwały przygotowania do otwarcia Istebniańskiego Uniwersytetu III Wieku. Z inicjatywy ks. Pastora Alfreda Stańka i p. Marii Kujawy powstał uniwersytet, na którego otwarcie w dniu 20 października przyszli studenci i zaproszeni goście.

Ks. Staniek podziękował p. Wójt Gminy Istebna Danucie Rabin za to, że projekt nie poszedł do szuflady, ale dziś się urzeczywistnia. Dziękował też Elżbiecie Legierskiej – Niewiadomskiej i Katarzynie Ruckiej – Ryś z Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, a także wszystkim, którzy przybyli na tę inaugurację studentom i prowadzącym zajęcia. Zgodnie ze zwyczajem rok akademicki rozpoczął się od odśpiewania pieśni „Gaudemaus Igitur” w wykonaniu chóru uczniów Gimnazjum w Istebnej, pod kierownictwem Piotra Kohuta. Pani Wójt powitała wszystkich i stwierdziła, że „jest to wielka rzecz” i zadeklarowała ze swej strony pomoc w prowadzeniu tego wielkiego przedsięwzięcia, a słowami „otwieram Istebniański Uniwersytet III wieku” zainaugurowała jego działalność. Następnie wręczyła ok. 60 legitymacji studenckich. Honorowymi członkami Istebniańskiego Uniwersytetu III Wieku zostali: ks. Pastor Alfred Staniek, Ewa Darmolińska, Danuta Rabin, Witold Szozda, Henryk Gazurek – zastępca wójta, sołtysi Jerzy Michałek, Paweł Rucki, Teresa Stańko, Krystyna Rucka – redaktor „Naszej Trójwsi”, Stanisław Legierski – komendant gminny OSP w Istebnej, Bogdan Ligocki – dyrektor Gimnazjum i Robert Biernacki – dyrektor SP1 w Istebnej.

Po odśpiewaniu przez chór pieśni ludowych „Szumi jawor szumi” i „Janiciek trowym siecie” poproszono o zabranie głosu dr n. med. Marcina Pecolda lekarza geriatrii, ordynatora najmłodszego oddziału Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Złożył organizatorom i studentom gratulacje i stwierdził, że tematyka geriatrii jest modna tym bardziej, że rok 2012 został ogłoszony Światowym Rokiem Geriatrii. Czy geriatria jest potrzebna? Dr Pecold stwierdził, że bardzo, bo społeczeństwo się starzeje i następuje powolna zmiana podejścia do problemu starzenia się. Starość jest nieuniknionym etapem życia człowieka, do którego należy się przygotować już od młodości. Mottem geriatrii jest idea pomyślnego starzenia się, „nie chodzi o to by dodać lat do życia, ale nawet bardziej o to, by dodać życia do lat”. Zaczyna się zmieniać spojrzenie na starość i pozycja starszych. Starsi to nie kula u nogi społeczeństwa, ale zaczyna się dostrzegać, że starsi to osoby mądre, doświadczone. Szczególnie doceniane to jest w Indiach, w Polsce starość utożsamiana jest z okresem poproduktywnym. Przed seniorami stoją nowe wyzwania, bo mają trudności z nadążaniem za współczesnością. Dlatego należy prowadzić aktywny styl życia. Aktywność powinna być fizyczna, ale też intelektualna, należy myśleć pozytywnie, spotkać się z przyjaciółmi, dużo się uśmiechać. Potem dr Pecold odpowiedział na kilka pytań, które skierowali do niego słuchacze i zakończył życzeniami, by wszystkich ogarniał optymizm. Między innymi, by osiągnąć taki stan ducha utworzono Uniwersytety III wieku. W naszym istebniańskim utworzono kilka zespołów, w których studenci będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i wzmacniać tężyznę fizyczną.

Studenci mieli okazję, aby zapoznać się z instruktorami prowadzącymi zajęcia oraz dokonać wyboru zajęć. Dla usprawnienia organizacji zdecydowano na organizację co miesięcznych spotkań wszystkich zainteresowanych wspólnym poszerzeniem horyzontów na emeryturze.

Krystyna Rucka 

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2012-11-29, godz. 10:06