http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2012
XIII Zaduszki Istebniańskie

Drugiego listopada odbyły się XIII Zaduszki Istebniańskie, tym razem poświęcone postaci ks. prał. Józefa Londzina (1862 – 1929) w jego 150 rocznicę urodzin.

Spotkanie odbyło się w domu parafialnym przy kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, które zorganizował Zbigniew Wałach oraz Koło Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Istebnej.

Prelekcję na temat jubilata wygłosiła Małgorzata Kiereś oraz Michał Kawulok. Wieczór był pełen muzyki w wykonaniu Z. Wałacha wraz z zespołem. Dodatkową atrakcją była wystawa prezentująca dorobek ks. prał. J. Londzina, którą przywiozła specjalnie na to spotkanie Alicja Świeży – Sobel, dziennikarka Gościa Niedzielnego. Sala domu parafialnego wypełniona była po brzegi.

Spotkanie rozpoczął ks. prob. Tadeusz Pietrzyk, witając zgromadzonych gości i dzieląc się duszpasterskim słowem. Główna część wieczoru należała do Małgorzaty Kiereś, która w ciekawy i dociekliwy sposób przedstawiała sylwetkę księdza jubilata. Mówiła o jego studiach w Ołomuńcu, 40 – letniej redakcji Gwiazdki Cieszyńskiej, działalności w Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego, aktywności politycznej na różnych polach, w tym jako posła do parlamentu wiedeńskiego czy burmistrza Cieszyna. Prelegentka podkreśliła wagę stypendiów Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego dla ubogiej i zdolnej młodzieży, które udzielał ks. prał. J. Londzin. W ten sposób również wybrane osoby z Istebnej mogły się kształcić w Polskim Gimnazjum Macierzy Szkolnej, działającym od 1895 roku.
Z kolei Michał Kawulok w wystąpieniu skupił się na działalności ludoznawczej ks. prał. J. Londzina w ramach Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, kierując akcją zbierania okazów rzemiosła i sztuki ludowej. Zasadniczym celem przedsięwzięcia było stworzenie podwalin pod przyszłe muzeum oraz organizacja wystawy, która w 1903 roku miała miejsce w gmachu Polskiej Szkoły Ludowej w Cieszynie. M. Kawulok przybliżył też postać Jerzego Warchałowskiego, z którym ks. prał. J. Londzin współpracował przy organizacji wspomnianej wystawy.

Całość spotkania uświetnił koncert Z. Wałacha z zespołem, podczas którego można było poznać najnowsze kompozycje w bogatej aranżacji muzycznej. Nie brakło też bardzo znanych utworów, które wraz z zespołem odśpiewała cała sala, jak choćby Ojcowski Dom czy Barka. Wiele osób nie kryło przy tej okazji swojego wzruszenia.
W krótkiej przerwie między utworami swoimi refleksjami na temat ks. prał. J. Londzina podzielił się też ks. prał. Jerzy Patalong oraz Anna Bury.

Materiał przygotował: Michał Kawulok

Fotogaleria - tutaj...

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2012-11-05, godz. 13:53