http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2009
Monika Michałek w Klubie Literackim ''Nadolzie''

15 września
br. gościem Klubu Literackiego  "Nadolzie" w Cieszynie była pani  Monika Michałek - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej.

Monika Michałek od 9 lat współredaguje wraz z mężem Józefem Kalendarz z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, do którego  pisze wiersze i eseje. Zajmuje się także projektem szkolnym pt. "Potrafimy Sami", którego celem jest odkrywanie przez młodzież wartości  w miejscu swojego urodzenia i uczenie się działania w grupie. Z  pochodzenia jest gdańszczanką, w górach znalazła się w wyniku małżeństwa z rodowitym góralem. Inicjuje rożnego rodzaju działania regionalne, uroczystości na rzecz Macierzy Ziemi Cieszyńskiej  w Istebnej, tworzy z młodzieżą przedstawienia oparte na  twórczości istebniańskich poetów. 

Pani Monika jest osobą o wielu pasjach literackich. Szczególnie fascynuje ją jeden  z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich,  Sandor Marai.  Na spotkaniu w "Nadolziu"  zaprezentowała m.in. wiersz pt: „Sandor Marai pisze dziennik". Ponadto  podzieliła się ciekawymi  wspomnieniami  i zdjęciami  z Koszyc, gdzie Marai się urodził  i dokąd wraz z mężem odbyła  niezwykłą podróż. Polonistka -  Poetka  powiedziała, że  tajemnica twórczości Sandora Marai tkwi  w języku, w niesamowitej rzetelności warsztatowej i autentyczności tego pisarstwa. Ujęła ją  umiejętność opowiadania Sandora Maraiego, jego przenikliwość w ocenie komunizmu i sytuacji Europy po wojnie, uczciwość  i godność, a przy tym poczucie humoru.

Oprócz poezji, która dotyka różnorodnych  tematów /malarskich  obrazów, podróży, wycieczek- nawet "Bar Pierożek" w Bielsku- Białej stał się bohaterem wiersza// członkowie klubu wzruszyli się  fragmentami prozy pt: "Wspomnienia w 25 rocznicę powstania Solidarności" i zrozumieli, co naprawdę  ukształtowało Monikę Michałek - gdańszczankę  z pochodzenia.

Materiał przygotowała Jolanta Skóra -  prezes Klubu Literackiego „Nadolzie” w Cieszynie
 
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2009-09-30, godz. 10:30