Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2012
Młodzież pracowała dla dzieci- Akcja wakacyjna już za nami!

W Beskidzkiej Trójwsi tradycją stała się tygodniowa akcja wakacyjna dla dzieci, organizowana corocznie przez młodych wolontariuszy Stowarzyszenia VIDES. Tegoroczny cykl spotkań z najmłodszymi mieszkańcami Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, zatytułowany był „Droga do marzeń”.
- Akcję przygotowywaliśmy już od kwietnia. Długo zastanawialiśmy się nad tytułem, ale z racji tego, że pracujemy w duchu salezjańskim, w duchu księdza Bosko, postanowiliśmy skupić się na jego snach i pójść w stronę marzeń, stąd tytuł „Droga do marzeń”- opowiada Barbara Juroszek, która pracuje w Stowarzyszeniu od 2009 roku.

Przygotowanie takiej akcji, to nie tylko wymyślenie tytułu czy przebiegu spotkań. To również ogromne starania o pozyskiwanie środków finansowych i to nie małych. Stowarzyszenie co roku otrzymuje dofinansowanie z budżetu Gminy Istebna oraz z ofiar lokalnych darczyńców, którzy zawsze wspomagają działania na rzecz dzieci z ich miejscowości.

Każdego dnia do miejscowych szkół przychodziło łącznie ok. 170 dzieci w różnym wieku, aby bawić się, śpiewać, tańczyć, brać udział w warsztatach tematycznych, a także rozmawiać, dyskutować w małych grupkach rówieśniczych. Jeden dzień w ciągu tygodnia zajęć poświęcony był wycieczce edukacyjnej. Tym razem dzieci z wolontariuszami wybrali się na Jurę Krakowsko-Częstochowską, do Zamku w Ogrodzieńcu oraz do Grodu na Górze Birów, aby poznawać historię naszego kraju, życie ludzi tamtejszego regionu.
Tegoroczna akcja wakacyjna była już szóstą akcją organizowaną przez młodych wolontariuszy- animatorów z Trójwsi. Ponad 30. osobowa grupa młodych pod przewodnictwem Sióstr Salezjanek – s.Haliny Koćwin i s. Justyny Brzuchnalskiej przez 6 dni pracowała nad tym, aby rozbudzić w dzieciach chęć i odwagę do posiadania własnych marzeń, aby rozwijać ich talenty i zainteresowania. Owoców ich pracy nie trzeba szukać daleko – dzieci coraz chętniej uczestniczą w organizowanych dla nich zajęciach, czego przykładem był pierwszy dzień zajęć, kiedy to dzieci na listach obecności było ponad 150. Wolontariusze byli zmuszeni, aby na wycieczkę zamówić dodatkowego busa, ponieważ zamówione wcześniej 3 autokary nie pomieściłyby dzieci.
- Bardzo cieszymy się z tego, że nasza praca i zaangażowanie podoba się dzieciom, że one chcą przychodzić do nas, że się nie nudzą i akceptują stawiane przez nas zasady i propozycje – mówi jedna z wolontariuszek.

Podczas tegorocznej akcji wakacyjnej na dzieci czekała jeszcze jedna atrakcja, która okazała się być strzałem w dziesiątkę. Stowarzyszenie VIDES jest wolontariatem międzynarodowym, dlatego też  wolontariuszami na akcji byli także zagraniczni goście: Ange Paterne z Wybrzeża Kości Słoniowej (Afryka) oraz Aruban John mieszkaniec Francji rodem ze Sri Lanki (Azja). Prowadzili oni dla dzieci warsztat tańca afrykańskiego oraz warsztat „frisby”. Obaj stali się ulubieńcami dzieci, którzy na długo zostaną w ich pamięci. Zarówno Ange jak i Aruban w jednej ze swoich wypowiedzi jednogłośnie stwierdzili: Jesteśmy zakochani w Polsce, a szczególnie w trzech malutkich wioskach, w ich dzieciach i młodzieży. Obaj przy pożegnaniach ronili łzy wzruszenia i tęsknoty, ponieważ bardzo mocno przywiązali się do dzieci, do animatorów i atmosfery jaka się między nimi wytworzyła. W gronie gości znalazł się również rodowity „Istebniok”, Piotr Wolny, który od lat uczy się i pracuje we Francji jako wychowawca młodych, będąc klerykiem w zgromadzeniu księży salezjanów.

Cykl spotkań z dziećmi zakończyło wspólne świętowanie, 18 sierpnia w kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Istebnej Zaolziu, gdzie spotkały się dzieci z trzech miejscowości, aby wspólnie bawić się, śpiewać, zagrać w piłkę. Aby podkreślić uroczystość tego dnia, animatorzy wymalowali twarze dzieciom oraz obdarowali ich balonikami symbolizującymi ich własne marzenia.
Spotkania dzieci z animatorami nie kończą się na akcji wakacyjnej – to dopiero początek. W czasie roku szkolnego, w każdej ze szkół odbywają się zajęcia w jedną sobotę miesiąca.
Zatem … Droga do marzeń nadal trwa!

Nasza akcja nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc innych, którym należą się serdeczne podziękowania, a są to:

Wójt Gminy Istebna, Danuta Rabin,
Dyrektorzy szkół: Grażyna Przybyła, Andrzej Ryłko, Bogdan Ligocki
Darczyńcy: Marta Matuszny, Marek Matuszny, Wojciech Matuszny, Piotr Bury, Barbara Kulik i Stefania Kędzior, Zbigniew Polok i Jan Waszut, Teresa Kamińska, Maria Legierska i Michał Legierski, Anna i Andrzej Probosz oraz Włodzimierz Malejewski.

Z serca dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy wspomogli wyjazd dzieci na wycieczkę, a tym samym okazali zrozumienie i dobre serca w momencie, kiedy było to bardzo potrzebne.

Wszystkim dziękujemy staropolskim: Bóg zapłać!

Animatorzy i Wolontariusze VIDES.

Dodał: K.C Dodano: 2012-08-29, godz. 11:16