Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Były Emiraty, była też Algieria! Relacja i zdjęcia.

Zespół „Istebna” w Algierii – relacja

Po kwietniowej wyprawie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich kolejną niezwykłą podróż artystyczną odbyli członkowie Zespołu Regionalnego „Istebna”. Pod koniec czerwca udali się bowiem do Algierii – największego państwa afrykańskiego, aby wziąć udział w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym, w którym uczestniczyło 14 zagranicznych grup oraz kilkanaście algierskich. Oprócz nas były m.in. zespoły z Syrii, Palestyny, Maroka, Tunezji, Jemenu, Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Armenii czy Peru, Festiwal był częścią obchodów pięćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości przez Algierczyków.

Bazą festiwalu było miasto Tlemcen, leżące w pobliżu granicy z Marokiem, a dzierżące w roku minionym tytuł światowej stolicy kultury islamskiej. Tam mieszkaliśmy w hotelu, zaś na koncerty jeździliśmy do odległego o ponad 100km miasta Sidi Bel Abbes, czy jeszcze dalej położonego miasta Saida. Przejazdy do odległych miast były największym utrapieniem dla zespołów, gdyż zazwyczaj poruszaliśmy się w kolumnie autobusów wspólnie z innymi zespołami, więc nieraz taki przejazd trwał kilka godzin. Dodatkowo nieustannie eskortowała wszystkie zespoły policja. Nawet wychodząc z zespołem na zakupy czy jadąc na obiad do restauracji towarzyszyli nam policjanci. Organizatorzy starali się na każdym kroku chronić artystów przed natarczywością mieszkańców. Algieria to również kraj o największym odsetku porwań w Afryce, stąd tamtejsze Ministerstwo Kultury, jako główny organizator festiwalu, nie mogło sobie pozwolić, aby jakiekolwiek zagrożenie spadło na zespoły.

Czas wolny od koncertów zazwyczaj spędzaliśmy w hotelu. Sporadycznie organizatorzy zabierali nas na wycieczki, jednak udało nam się zobaczyć robiącą niezwykłe wrażenie olbrzymią jaskinię czy piękną wieczorną panoramę miasta z okolicznego wzgórza.

Algierię zapamiętamy z bardzo sympatycznych ludzi, chaosu organizacyjnego, jazdy autobusem 140km/h, wszechobecnej policji i ochrony, ciepłych temperatur, nocnych występów, kolacji jedzonych o 5 nad ranem oraz setek zdjęć jakie mieszkańcy tego kraju robili sobie z nami przed i po każdym z koncertów. Była to pierwsza nasza podróż na występy do Afryki, lecz wierzymy, że będą następne!

Mnóstwo zdjęć z wyjazdu na stronie www.facebook.com/Istebna

Dodał: jk Dodano: 2012-07-19, godz. 10:36