Turystyka » Punkt Informacji Turystycznej » Unijne Projekty
Badania ruchu turystycznego w woj. śląskim

Śląskie liderem turystyki weekendowej

4 miliony turystów, wydatki rzędu 3 miliardów złotych – rok 2011 był dla śląskiej turystyki rekordowy. Wyniki najnowszego badania ruchu turystycznego, wykonanego na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej, są bardzo optymistyczne.

W 2011 r. po regionie podróżowało aż 1 milion 440 tysięcy mieszkańców śląskiego. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim roku! Prawie 2 miliony osób przyjechało z innych województw. Dodając do tego ok. 600 tysięcy obcokrajowców mamy wynik godny pozazdroszczenia. - Badania ruchu turystycznego w województwie śląskim zlecamy od 2006 r. Ważne, że widoczna jest w nich tendencja wzrostowa. Turyści są z wizyt w naszym regionie zadowoleni, polecają atrakcje innym i to widać również w statystykach. Nie bez znaczenia jest również aktywność promocyjna naszego województwa – wyjaśnia Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. Nakłady na promocję regionu przynoszą już wymierne profity. Mieszkańcy śląskiego z osób jedynie odwiedzających województwo, stali się turystami. Dzięki wewnętrznym kampaniom promocyjnym, które podchwytują również lokalne i regionalne media, jednodniowe wycieczki po regionie przekształciły się w 2-3 dniowe wyjazdy. W ten sposób wydatki turystów w porównaniu z rokiem 2010 wzrosły o ponad 1,5 miliarda złotych.

Rozwój turystyki w śląskim widać też w dostępnych na rynku analizach. Jak wynika z opracowań Jerzego Łaciaka, śląskie jest liderem turystycznych podróży weekendowych - w 2010 r. było ich aż 750 tysięcy! To więcej niż w Małopolsce, czy na Dolnym Śląsku. – Ten sukces szczególnie cieszy. Śląskie jest idealnym miejscem na krótkie, aktywne wyjazdy. Wiele atrakcji dostępnych jest na relatywnie małym terenie, to nasza siła. Polacy też to już wiedzą i doceniają – uważa Sikorska. Dzięki tej różnorodności turyści są w śląskim przez cały rok. Zarówno Jura Krakowsko-Częstochowska, jak i Beskidy są pełne atrakcji na każdą porę roku. Zabytki techniki można zwiedzać nawet w najbrzydsze jesienne dni. Nawet wtedy można się przekonać, że hasło Śląskie. Pozytywna energia nie jest pustym frazesem.

* * *

Badania ruchu turystycznego na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej wykonała firma ARC Rynek i Opinia.

Cały raport można pobrać z
www.silesia-sot.pl (zakładka Badania turystyczne).

turystyka_w_liczbach_2010_2011.pdf
Dodał: AL Dodano: 2012-01-23, godz. 11:51