Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
20 LAT WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM

W środę 14 grudnia br. w domu kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie odbyło się międzynarodowe polsko-czeskie spotkanie z okazji 20-lecia współpracy transgranicznej samorządów Śląska Cieszyńskiego.

Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowej współpracy trangranicznej, przypomnienie historii jej tworzenia się oraz podkreślenie jej znaczenia dla rozwoju regionu. W trakcie spotkania osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla współpracy transgranicznej na obszarze Śląska Cieszyńskiego, zostały wręczone odznaczenia. Medale za wspieranie współpracy przygranicznej otrzymali: Anna Konderlová, Lesław Werpachowski, Česlav Valoąek, Jan Sztwiertnia, Lubomír Kuznik, Bogdan Ficek, Václav Holeček, Jerzy Malik, Igor Petrov, Witold Dzierżawski oraz Třinecké železárny, a.s. Przypomnijmy, że dotychczas takie odznaczenia otrzymali: Jan Byrtus, Jan Olbrycht, Václav Laątůvka, Adam Brudny, Joanna Kapuscińska oraz Bogdan  Kasperek.

Ponadto specjalne podziękowania za długoletnią współpracę i wspieranie rozwoju Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těąínské Slezsko otrzymali: Rudolf Bilko, Jerzy Herma, Jiří Petrák, Jerzy Kronhold, Jiří Cienciala, Danuta Rabin, Petr Sagitarius, Andrzej Kondziołka, Zdeňka Piperková oraz Edward Kutyła.

Część artystyczną uświetnił m.in. występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. W ramach programu odbyła się również inauguracja wersji plenerowej gry planszowej „Wszędobyl  Euroregionu Śląsk Cieszyński”.

Organizatorami spotkania były Regionální sdružení územní spolupráce Těąínského Slezska i Stowarzyszenie Rozwoju i Wpółpracy Regionalnej „Olza” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Samorządowym Ziemi Cieszyńskiej (dawny Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej).

Fotografie autorstwa Henryka Jasińskiego pochodzą z archiwum SRiWR ‘Olza’ – Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Dodał: AL Dodano: 2011-12-20, godz. 12:58