Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Mikołaje znowu odwiedzą Trójwieś
Tradycyjnie jak co roku Zespół regionalny "Istebna" w dniu 6 grudnia barwną około 30 osobową grupą przemierzać będzie Trójwieś z pochodem Mikołajów, od godz. 15:30. Zwyczaj chodzenia "Mikołojów" wywodzi się z tradycji wołoskiej. W okolicy dnia – wspomnienia św. Mikołaja, albo w samo święto górale przebierali się za „biołe” i „czorne” postacie i wędrowali po wsi, odwiedzając kolejno domy.

Grupa dzieli się na „biołych” i „czornych”, na jej czele stoi wojok.  „Bioli” to pozytywne postacie m. in. anioły, młoda para czy św. Mikołaj – biskup z Miry, „czorni” natomiast uosabiają zło –diabeł, Cygan, czy Żyd.

Na początku całej grupy idzie wojok, pyta  gospodarzy, czy życzą sobie odwiedzin Mikołajów, muszą się liczyć z tym, że grupa „czornych” zrobi w ich domu wielki hałas i zamieszanie, następnie przyjdą „bioli”, którzy na nowo wprowadzą ład i porządek.
Po tych odwiedzinach dobra i zła przychodzą jeszcze Cygan i Cyganka, którzy usiłują sprzedać skradzione rzeczy, na koniec zaś przychodzi śmierć.

W każdym z domów, który odwiedzą "Mikołaje", odgrywana jest kilkunastominutowa scenka, a wszystko dzieje się po to, aby chronić tradycję.  Kiedyś chodzenie  w ramach tego obrzędu opierało się na zarobku „Mikołojów”, teraz natomiast Zespół nie robi tego dla zarobku, ale by ocalić od zapomnienia tradycję.

na podst. ox.pl
Dodał: AL Dodano: 2011-12-05, godz. 09:10