http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
Echa Randki Małżeńskiej

„Randka małżeńska” w kościele parafialnym
pw
.  Dobrego Pasterza w Istebnej


    „Ciekawy sposób organizacji randki – mieliśmy okazję być ze sobą bliżej, przeżyć ten czas duchowo. Dla mnie niesamowite były odniesienie do Biblii… Wykład księdza Jarka na temat relacji małżeńskich, dialogu był dla mnie niesamowity…”  (Jacek  )                                                                               
                                                                                                                                           
   „Spotkanie bardzo pogłębiło naszą więź… W codziennym życiu rodzinnym bardziej żyjemy problemami dzieci, a zapominamy o relacjach między nami… Bardzo przeżyliśmy też temat seksualności – nazwanie wprost wielu spraw z tym związanych pozwoliło nam inaczej – myślę, że lepiej spojrzeć na problemy związane z tym tematem…”    (  Małgorzata)
 
  „…W bardzo prosty, konkretny sposób przedstawione problemy małżeńskie W pędzie spraw codziennych nie zastanawiamy się nad ważnymi dla małżonków problemami. Wiele małżeństw powinno skorzystać z takich rekolekcji…”     (Halina).                                                                           

   
 To tylko niektóre wypowiedzi uczestników niezwykłych rekolekcji dla małżeństw, które odbyły się  w kościele parafialnym pod wezwaniem Dobrego Pasterza  w Istebnej w dniach 18- 19 listopada 2011r. Rekolekcje prowadził ks. Jarosław Ogrodniczak we współpracy z Diecezjalną Diakonią Ewangelizacji Rodzin Domowego Kościoła.

    Rekolekcje miały na celu pogłębienie więzi między małżonkami, popatrzenie na swoje małżeństwo, na to co jest  w nim dobre, a co należałoby może  poprawić, co powinno być  dla małżonków  najważniejsze.
    Ksiądz prowadzący te rekolekcje przygotował dwie konferencje, które trafiły i do małżeństw z długoletnim stażem,  i do tych młodszych, i  do tych, którzy mają dopiero zamiar wstąpić  w związek małżeński.
W swoich konferencjach podjął dwa ważne tematy - dialog małżeński i seksualność małżeńską.    „Dialog małżeński” był tematem  pierwszego dnia rekolekcji. Po wysłuchaniu konferencji
ks.  J. Ogrodniczaka,  w której zwrócił uwagę jak ważną rolę w relacjach małżeńskich odgrywa rozmowa, komunikowanie się, małżonkowie mieli czas na przeprowadzenie takiego dialogu między sobą (pomocniczo otrzymali kartki z przygotowanymi pytaniami).
    Organizatorzy zadbali o atmosferę w trakcie tych kilkunastominutowych intymnych rozmów- przygaszono światła, rozdano małżonkom i parom narzeczeńskim świece, przygrywała wspaniała muzyka (m.in. na saksofonie grał Wojtek Zawada).

Osoby, które przyszły samotnie, bo małżonkowie z różnych powodów nie mogli wziąć udziału w tych rekolekcjach,  pisały do swoich współmałżonków listy.

     Drugiego dnia rekolekcji  ks. Jarosław poprowadził bardzo ciekawą konferencję nt. „Seks święty czy grzeszny”.
Podjął tym samym temat, który przeważnie wywołuje silne kontrowersje i emocje.

Ksiądz rekolekcjonista rzeczowo, przystępnie wyjaśnił małżonkom wiele problemów dotyczących seksualności w małżeństwie, krótko odniósł się do środków antykoncepcyjnych, do planowania rodziny, a wszystko to poparte zostało słowami Pisma Świętego i nauczaniem Kościoła.
 A co najważniejsze – przedstawił seksualność małżonków jako jeden z aspektów miłości między nimi, wzajemnego ofiarowania się sobie. Zwrócił uwagę na to , że seks jest sposobem okazywania czułości, ale i budowania związku.
Warto jeszcze podkreślić, że o tak delikatnych sprawach jak seks małżeński (który jest najczęściej tematem tabu w Kościele), relacjach między małżonkami, ksiądz mówił, nie tylko wykazując się dużą wiedzą, ale taktem i poczuciem humoru.

    To, co zapewne małżonkowie wynieśli z tych rekolekcji, to  przeświadczenie, że najważniejsza w małżeństwie jest miłość, dobre relacje między małżonkami oraz to, że miłość fizyczna nie jest czymś grzesznym, ale pięknym aktem małżeńskim.
     Dopełnieniem konferencji ks. Jarosława Ogrodniczaka były świadectwa małżeństw – i tych, które przyjechały ze Śląska (3 pary) , i z terenu naszej Trójwsi.  Małżonkowie mówili m.in. o problemach  w komunikacji, o kryzysach z tym związanych, o problemach wynikających z planowaniem rodziny. Wszystkie te problemy rozwiązywały się, gdy do małżeństwa zaproszono Boga!
      Rekolekcje zakończyły się odnowieniem przyrzeczenia małżeńskiego.
Małżonkowie otrzymali  też przygotowaną przez prowadzących modlitwę małżeńską , a panowie róże, które mogli wręczyć swoim małżonkom.
      Dużym przeżyciem, które wycisnęło niektórym łzy z oczu była modlitwa kapłana i pary małżonków za małżeństwa, które o taką modlitwę prosiły. Czymś niecodziennym w kościele był widok par trzymających się za ręce, obejmujących a po odnowieniu przysięgi małżeńskiej nawet całujących się – i to wszystko w kościele!
       „Randka w kościele”  była niewątpliwie niesamowitym przeżyciem, dostarczyła wielu wzruszeń,  ale też pewnie i wielu refleksji nad swoim małżeństwem, była  nietypową randką, bo nie tylko ze współmałżonkiem, ale i Jezusem!

Danuta Legierska

 

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2011-11-29, godz. 11:12