Turystyka » Beskidzka 5 » Imprezy
II Rajd Górski Szlakami Beskidzkiej 5 - relacja

W dniach 19-20 listopada odbył się II Rajd Górski Szlakami Beskidzkiej 5. W imprezie uczestniczyło ponad 200 turystów z 15 województw. Kilka ekip przyjechało w Beskidy już 18 listopada, by wypocząć po długiej podróży i w dobrej kondycji wyruszyć na górskie szlaki. W skład ekip rajdowych wchodzili dorośli, studenci, młodzież szkolna z nauczycielami, rodziny z dziećmi i osoby indywidualne. Nie zawiedli także mieszkańcy śląskich miejscowości, którzy przyłączyli się do grup rajdowych i wspólnie z nimi wędrowali po szlakach.

W dniu 19 listopada rynek w Ustroniu wypełnił się turystami i rozpoczęło się dobieranie grup pod względem wieku i możliwości turystycznych. Oficjalnego otwarcia Rajdu dokonała Pani Grażyna Winiarska z Urzędu Miasta Ustroń, a po przydzieleniu przewodników do grup o godzinie 10:30 wyruszono na szlaki.

W godzinach popołudniowych rajdowicze zaczęli się zgłaszać w OW Savana w Brennej, gdzie była główna baza Rajdu. Po zakwaterowaniu  w pensjonatach i ośrodkach wszyscy spotkali się w Savanie przy ognisku na wieczornej imprezie turystycznej. Były śpiewy, tańce, smaczna kiełbaska, a także konkurs z wiedzy o Beskidzkiej 5 i losowanie nagród przekazanych przez miejscowości Beskidzkiej 5, Starostwo Powiatu Cieszyńskiego, K2, portal Trail.pl, ATB Beskidtrek, Rakiety.pl i Pajak Sport. Konkurs z wiedzy o Beskidzkiej 5 wygrała ekipa z Wyr zdobywając nagrodę główną – Puchar Beskidzkiej 5. Drugie miejsce zajęła ekipa SP nr 18 z Dąbrowy Górniczej, a trzecie miejsce zdobyła reprezentacja Zespołu Szkół w Wilczycach. Wręczono także Puchar Magazynu Turystyki Beskidzkiej Beskidtrek, a otrzymała go reprezentacja Łaskarzewa z Mazowsza. Wielkie podziękowania należą się Wójtowi Gminy Łaskarzew, Panu Marianowi Janisiewiczowi, który zapewnił transport na Rajd reprezentacjom 4 Łaskarzewskich miejscowości. Za wyjątkowe zaangażowanie w promocję turystyki beskidzkiej na terenie Województwa Śląskiego Puchar Ogólnopolskiej Akcji „Poznaj Beskidy” otrzymało Koło Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej prowadzone przez Pana Norberta Owczarka.

Atrakcją wieczornej imprezy była wizyta brygady zbójnickiej z góralską kapelą. Górale grali i śpiewali, a zbójnicy strzelali z pistolców oraz przy blasku ogniska pasowali na turystów nowych członków Kół Miłośników Beskidów. Gdy młodzież szkolna poszła na zasłużony odpoczynek, dorośli ze zbójnikami przenieśli się do Gospody Pod Sosnami w OW Savana, gdzie bawiono się do bardzo późnych godzin nocnych.

Wczesnym rankiem w dniu 20 listopada ekipy zaczęły wyruszać na szlaki górskie prowadzące do Wisły. Po przebytej trasie grupy z przewodnikami zgłaszały się w centrum miasta w Kolibie Tabu, gdzie czekała na nich smaczna grochówka. Pożegnaniom nie było końca i wszyscy zgodnie twierdzili, że Rajd był bardzo udany, więc trzeba kolejny zorganizować w zimie. Wspaniała, wesoła i świetnie zorganizowana ekipa z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim zaprosiła Ogólnopolską Akcję „Poznaj Beskidy” wraz ze zbójnikami do siebie na obchody 35-lecia szkoły. Około godziny 18:30 Rajd został zakończony i ostatni uczestnicy udali się w drogę powrotną do domu.

Po raz kolejny kierownictwo oraz personel OW Savana spisali się na medal, co wyraźnie sygnalizowali rajdowicze. Smaczne jedzenie, profesjonalna obsługa oraz bardzo gościnna i miła atmosfera na długo pozostaną w pamięci uczestników Rajdu. Serdecznie dziękujemy koleżankom i kolegom przewodnikom za profesjonalną i sympatyczną obsługę grup na beskidzkich szlakach. Panu Mirkowi z Koliby Tabu dziękujemy za gościnę i smaczną grochówkę, a miejscowościom Beskidzkiej 5 dziękujemy za pomoc organizacyjną. Dziękujemy także gospodarzom kwater w Brennej: OW Pod Starym Groniem, DW Nad Potokiem, Zapałki, Fanaberia Willa LiMoni oraz PTSM „Wiecha” w Ustroniu za miłe ugoszczenie nocujących u nich rajdowiczów.

Uczestników Rajdu zapraszamy na kolejne imprezy oraz dziękujemy za kulturalne i prawdziwie turystyczne zachowanie.

Dodał: AL Dodano: 2011-11-28, godz. 12:11