Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
Trasa rowerowa XCO

W sierpniu 2011 zakończono prace dotyczące trasy kolarstwa górskiego w rejonie amfiteatru „Pod Skocznią” w Istebnej. W ramach projektu: "Rozbudowa infrastruktury okołoturystycznej Gminy Istebna", obejmującego w zakresie sportu i turystyki głównie infrastrukturę narciarstwa biegowego i nartorolkową zaprojektowana została także krótka trasa dla amatorów kolarstwa górskiego MTB.

To pierwsza w Beskidach i jedna z nielicznych tras tego typu w Polsce, która powstała dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Trasa w kształcie pętli o długości 4 km ma odmienny charakter od pozostałych: narciarstwa biegowego i narto-rolkowych. Do jej wytyczenia wykorzystano istniejące ścieżki, leśne drogi i stare „rajsztaki” w rejonie wzniesienia „Żor”, w malowniczym zakolu rzeki Olzy.

Początek i koniec usytuowany jest przy zmodernizowanym amfiteatrze w Istebnej.

Zadanie zrealizowała firma Sport EVENT Tomasza Gagata z Bielska-Białej w ramach kontraktu na kwotę 25,5 tys. zł brutto. Wszystkie prace wykonano bez użycia sprzętu mechanicznego: wyłącznie ręcznie, z użyciem prostych narzędzi, z drewna nieobrobionego. Nie prowadzono żadnych intensywnych robót budowlanych dla zachowania naturalnego przebiegu trasy, z praktycznie zerową ingerencją w środowisko naturalne.

Zakres prac obejmował m.in.:

-        wyrównanie spadku poprzecznego trasy w kilku miejscach

-        wymianę desek na istniejącej kładce nad rzeką Olza przy amfiteatrze

-        budowę kładki drewnianej przez wąwóz

-        budowę kilku pomostów na terenach podmokłych

-        czyszczenie trasy z gałęzi, leżaniny, złomów, krzewów, starych pniaków itp.

-        wykonanie kilku odwodnień

-        ustawienie tablicy informacyjnej z mapą trasy

-        znakowanie trasy na tabliczkach mocowanych do kantówek drewnianych

-        punkt odpoczynkowy dla rowerzystów i inne.

Prace wykonano ze szczególnym uwzględnieniem środowiska naturalnego, bez zbędnej wycinki drzew i naruszania systemów korzeniowych, w większości na terenach Nadleśnictwa, które bezpłatnie udostępniło swoje tereny na cele turystyczno-sportowe.

Trasa służy przede wszystkim do uprawiania olimpijskiej dyscypliny kolarstwa górskiego cross country (w skrócie xco) i zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Kolarskiej UCI liczy zalecane 4 km długości. Przebieg trasy został tak przygotowany, aby spełnić kilka podstawowych warunków do organizacji imprez sportowych, w przyszłości także o charakterze międzynarodowym, w kategoriach nadanych przez UCI. Pętle długości 4 km można pokonywać kilkakrotnie, w zależności od warunków i regulaminu danej imprezy. Przeciętny czas jazdy kolarza na jednej pętli wynosi 15-20 minut jazdy.
Trasa jest trudna technicznie, malowniczo położona, występują na niej strome zjazdy, podjazdy, dodatkowe utrudnienia i ostre zakręty, liczy ponad 150 m przewyższeń.

Adrian i Piotr Brzózka,
kolarze zawodowej grupy JBG2, V-ce Mistrz Świata, Mistrz Polski  wielokrotni zwycięzcy zawodów w skali kraju i Europy, bywalcy prestiżowych zawodów na całym świecie, po zapoznaniu się z gotową trasą postawili jej jednoznaczną wysoką ocenę. Dobrze przygotowana i odpowiednio sprofilowana trasa daje szansę Istebnej na organizację zawodów cross country, w tym międzynarodowych o wysokiej kategorii UCI. Ogólnodostępna trasa służy wszystkim zainteresowanym turystom i kolarzom bez względu na posiadane umiejętności.

Nadrzędnym celem powstania i funkcjonowania trasy jest promocja walorów sportowo-turystycznych gminy Istebna, które w znaczącym stopniu wpływają na jej dalszy rozwój.

Opracował: Wiesław Legierski; mtb@ug.istebna.pl

Dodał: AL Dodano: 2011-11-10, godz. 14:54