Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Spotkanie jubileuszowe z okazji 110-lecia zespołu

Niezwykła uroczystość odbyła się w Istebnej 29 października. Wzorem spotkania sprzed dziesięciu lat postanowiono ponownie dotrzeć do jak największej ilości byłych członków Zespołu Regionalnego „Istebna” i zaprosić ich na spotkanie – połączone z obchodami 110-lecia istnienia zespołu. Uroczystość rozpoczęła się wspólną mszą św. w intencji zmarłych i żyjących członków zespołu, a następnie wszyscy przemieścili się do sali remizy OSP Istebna, gdzie zaplanowano dalszą część spotkania. Po wspólnej kolacji obecna grupa zespołu wystąpiła z koncertem galowym.

Jednak najważniejszym punktem programu była premierowa prezentacja albumu książkowego o historii „Istebnej”, o którym opowiadali autorka tekstu Małgorzata Kiereś oraz fotograf Jacek Kubiena. Publikacja ta została przyjęta bardzo entuzjastycznie, gdyż skrupulatnie przedstawia dzieje zespołu od czasów najdawniejszych po współczesność, a jednocześnie zbiera w jednym miejscu wszystko, co dla zespołu najistotniejsze – przedstawia kolejnych kierowników zespołu, opisuje najważniejsze występy i koncerty, prezentuje najciekawsze zdjęcia, itp.

Następnie zespół okolicznościowymi statuetkami i kwiatami podziękował za wsparcie i okazywaną pomoc osobom, bez których działalność zespołu nie była by możliwa. Miłym gestem było wręczenie bukietów kwiatów oraz osobiste podziękowanie obecnego kierownika skierowane do pomagających mu instruktorów – Agnieszki Kierczak oraz Anny i Józefa Łupieżowców. Nie zabrakło także jubileuszowego tortu oraz chóralnego „Sto lat” dla wszystkich członków zespołu. Zabawa przy góralskiej muzyce trwała do białego rana. Wspomnieniom, opowieściom, śpiewom i tańcom nie było końca.

W spotkaniu oprócz byłych i obecnych członków zespołu, uczestniczyło wielu gości, w tym:  Wójt Gminy Istebna Danuta Rabin, Zastępca Wójta Henryk Gazurek, Przewodniczący Rady Gminy Jan Gazur, Leszek Miłoszewski – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Anna Strojny - Dyrektor Programowo-Artystyczny Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Jan Kukuczka z Galerii Kukuczka, Paweł Milewski, I Radca MSZ - Ekspert ds. Chin, Bogdan Kasperek – Dyrektor Biura SRiWR „Olza”, ks. Tadeusz Pietrzyk, a także przedstawiciele GOTiC z Mostów koło Jabłonkowa,

Zespół dziękuje dobroczyńcom i wszystkim wspierającym organizację obchodów – księdzu Tadeuszowi Pietrzykowi za odprawienie mszy św. w intencji zmarłych i żyjących członków zespołu, OSP za udostępnienie sali na spotkanie, sponsorom – Teresie Kamińskiej (Market Rema) i Zdzisławowi Legierskiemu (ZPM Legierski), zaprzyjaźnionym zespołom i kapelom – Jetelinka, Rajwach, Torka i Oldrzychowice (CR) oraz pozostałym muzykantom, którzy uświetnili uroczystość, a przede wszystkim rodzicom, rodzinom i znajomym członków zespołu, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji spotkania.

Dodał: AL Dodano: 2011-11-09, godz. 12:30