http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Nagroda Oskara Kolberga na 110 lat Zespołu Istebna!

Zespół „Istebna” z nagrodą Oskara Kolberga!


Zespół Regionalny „Istebna” został jednym z tegorocznych laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawanej za całokształt osiągnięć i wieloletnią działalność. Jest to najwyższe polskie wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej.

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 października na Zamku Królewskim w Warszawie, zaś laureatów honorował Minister Kultury Bogdan Zdrojewski. Kultura ludowa nigdy nie powinna być lekceważona - podkreślił podczas swojego wystąpienia.

 

W uzasadnieniu przyznanej nagrody odczytano: „Zespół z Istebnej należy do najstarszych polskich zespołów folklorystycznych. Jego początki sięgają 1901 roku. Istebna prezentuje folklor i kulturę muzyczną górali Beskidu Śląskiego. W długim okresie działalności z zespołem związani byli najlepsi artyści, muzycy, tancerze, śpiewacy z okolic Trójwsi – Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Obecny skład zespołu zapewnia godną kontynuację tradycji muzycznych Beskidu Śląskiego”.

 

Po ceremonii wręczenia nagród odbył się krótki koncert laureatów, gdzie „Istebna” zaprezentowała kilka tańców i pieśni w Sali Wielkiej Ansamblowej, gdzie w poprzednich wiekach królowie polscy organizowali bale i uroczystości. Na koniec odśpiewano też hymn górali beskidzkich „Szumi jawor, szumi”.

 

Oprócz obecnego składu zespołu do Warszawy pojechali też poprzedni kierownicy „Istebnej” – Elżbieta Legierska-Niewiadomska i Michał Zowada, a także wieloletni tancerze: Maria i Władysław Zowadowie.

 

Wśród pozostałych laureatów tegorocznej edycji nagrody znaleźli się: wykonawca zabawek ludowych Władysław Klimasara (Stryszawa, woj. małopolskie); instrumentalista, wychowawca młodych muzyków, popularyzator muzyki koźlarskiej Leonard Śliwa (Wolsztyn, Wielkopolska); śpiewaczka i tancerka ludowa, animatorka kultury regionalnej Janina Świniarska-Kosowska (Chojne, Sieradzkie, woj. łódzkie); śpiewaczka kurpiowska, hafciarka i koronczarka Zofia Warych (Myszyniec, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie); poeta ludowy Mieczysław Mularski (Dobrzechów, woj. podkarpackie); Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa (Radomskie), Zespół Ludowy Koła Gospodyń Wiejskich z Trzcińca (Wschodnie Mazowsze); etnomuzykolog, badaczka ludowych i etnicznych tradycji muzycznych w Polsce i na świecie prof. Anna Czekanowska-Kuklińska oraz Danuta Pawlak – etnomuzykolog, pracownik naukowy w Instytucie im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Muzeum Etnograficznemu -Oddziałowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Tarnogrodzkiemu Ośrodkowi Kultury w Tarnogrodzie (woj. lubelskie) przyznano nagrody honorowe. Od 2002 r. organizację nagrody prowadzi Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy udziale: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Narodowego Centrum Kultury. Resort kultury od początku sprawuje patronat i jest głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień. Więcej zdjęć z uroczystości można obejrzeć na
www.facebook.com/Istebna
a sam moment przyznania nagrody na filmie: 
http://www.youtube.com/watch?v=W1XOeWasIEY
Relacje:
http://www.nck.pl/art,pl,materialy,98702.html

http://www.muzeum-radom.pl/galeria.php?id=1253&r=0&ret=indexm.php%3Fnid%3D1253

 

http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,17934,jawor-zaszumial-w-warszawie.html


110 lat Zespołu Regionalnego Istebna!

 
W sobotę 29 października 2011 roku odbyła się uroczysta kolacja oraz impreza podsumowująca dorobek 110 lat dziłalnosci Zespołu z Istebnej. Na imprezie zaprezentowano po raz pierwszy publikację książkową o Zespole Istebna, której autorką jest Małgorzata Kiereś, a zdjęcia do pięknego wydawnictwa wykonał p. J.Kubiena.

Tutaj relacja fotograficzna gazetycodziennej z imprezy, a szerszy opis wydarzenia już wkrótce...

 

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2011-10-31, godz. 09:47