http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
Za górami, za lasami bawią się dzieci z animatorami.

VIDES Polska znowu w akcji – czyli jak młodzi wolontariusze pracują z dziećmi.

Rzeczą normalną, wręcz obowiązkową stała się wakacyjna akcja dla dzieci z Trójwsi Beskidzkiej ( Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa) organizowana i prowadzona przez młodych wolontariuszy i animatorów Stowarzyszenia VIDES, która rok rocznie odbywa się w czasie jednego tygodnia  wakacji.

- Co roku towarzyszy nam inne hasło, temat, nad którym wraz z dziećmi się zatrzymujemy – mówi jedna z wolontariuszek. – Tym razem tematem i mottem przewodnim tygodniowej pracy było hasło „Od ziarenka do bochenka”. 

Przez cały tydzień dzieci spotykały się z animatorami w pobliskich szkołach, gdzie czekała na nich wspólna zabawa, tańce, śpiewy oraz upragnione przez wszystkich warsztaty tematyczne, na których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Plastycy poznawali nowe techniki dekoracji, aktorzy pisali i grali w przedstawieniach teatralnych, muzycy ćwiczyli śpiew oraz uczyli się nowych, pięknych piosenek, przyrodnicy badali pobliski teren w poszukiwaniu nowych, nieznanych im jeszcze roślin, a sportowcy mieli okazję wykazać się na boisku podczas wielu gier zespołowych. Wśród radości i zabawy był czas na spotkania w małych grupach, aby rozmawiać, dyskutować, a przez to formować siebie i  uczyć się dobrych nawyków.  Tematem tych spotkań był szacunek do chleba, oraz zwrócenie uwagi dzieci na to, że wszystko w życiu zaczyna się od małego ziarenka (nasze talenty, powołanie), aby mogło dać dorodny bochenek.

Pierwszy raz w historii akcji wakacyjnych gościliśmy w naszych progach kapłana. Nie była to przypadkowa osoba, ponieważ o. Dariusz jest misjonarzem w zgromadzeniu ojców Pijarów, pracujący długie lata w Kamerunie , a teraz przebywa w Krakowie. Wraz z dwoma klerykami prezentowali dzieciom afrykańskie stroje, instrumenty, a także zabawy, które wśród kameruńskich dzieci robiły furorę. Oprócz wielu śmiechów i radości o. Dariusz siał wśród dzieci ziarenko słowa o swoim powołaniu, swojej pracy na misjach.

Dniem wyjątkowym był dzień wycieczki edukacyjno – krajoznawczej do Muzeum chleba w Radzionkowie.  W muzeum dzieci oglądały film o tym, jak powstaje chleb, jaka jest jego historia, miały krótką prelekcję o szacunku do każdej kromki chleba, którą wygłosił sam dyrektor muzeum, pan Piotr Mankiewicz, który jest także założycielem i twórcą tego muzeum. Wraz z przewodnikiem dzieci zwiedzały liczne wystawy eksponatów związanych z wyrobem chlebem i nie tylko. Najciekawszym momentem lekcji w muzeum były samodzielne warsztaty z ciastem, gdzie każde dziecko robiło swój oryginalny wypiek, który po zakończeniu lekcji muzealnej mogło odebrać w bacówce.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika w Piekarach Śląskich, gdzie dzieci polecały Matce Bożej swe najskrytsze intencje, śpiewały pod pomnikiem Jana Pawła II oraz spacerowały po dróżkach.

Zwieńczeniem tygodniowych spotkań było wspólne świętowanie wszystkich dzieci z trzech miejscowości na terenie amfiteatru „Pod Skocznią” w Istebnej. Na scenie dzieci z każdego warsztatu prezentowały efekty swojej pracy. Wielką niespodzianką w tym wyjątkowym dniu, był pokaz strażacki dla dzieci, który przygotowali strażacy z OSP Istebna Centrum.

Akcja w liczbach: w akcji brało udział ok.180 dzieci, którymi opiekowało się 30. wolontariuszy, pracujących 7 dni, średnio po 5 godz. dziennie.

                Kolejne dobre doświadczenia, uśmiechy i radość dzieci, zadowolenie rodziców – to tylko niektóre z owoców pracy młodych wolontariuszy z Trójwsi.  Już są plany na dalszą pracę z dziećmi w ciągu nowego roku szkolnego, aby dalej stwarzać dzieciom alternatywne formy spędzania wolnego czasu, uczyć pracy w grupie oraz wyzwalać radość i uśmiech w każdym dziecku.

Chcemy również złożyć serdeczne podziękowania :

Dla Pani Wójt, Danuty Rabin
Dla Dyrekcji szkół, w których odbywały się zajęcia;
pani Danuty Legierskiej, pani Grażyny Przybyła oraz pana Bogdana Ligockiemu
Dla obsługi tych szkół
Dla naszych darczyńców:
Państwa Barbary i Grzegorza Kulik i Leszka Łazarczyka.

Dla strażaków z OSP Istebna Centrum.

Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany naszą działalnością lub chciałby wesprzeć naszą pracę, prosimy o kontakt:
S. Halina Koćwin – Tel: 662  626 786, e-mail:
kocwinekh@op.pl
Karina Czyż – Tel: 502 244 896, e –mail:
karina.istebna@gmail.com

 

Wolontariusze VIDES Polska

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2011-08-24, godz. 10:52