Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Twórczość ludowa
Beskidzki haft krzyżykowy

Beskid Śląski należy do tych regionów w Polsce, w których tradycyjne rękodzieło ludowe jest pielęgnowane i ciągle rozwijane.
Specyficzny rodzaj haftu tzw. warkoczykowy stosowany jest głównie do zdobienia stroju regionalnego górali beskidzkich. Wyszywane na płótnie lnianym motywy wyłaniają się z niezahaftowanego tła. W damskim stroju hafty umieszcza się na tzw. lemce na rękawach oraz wokół szyji (wyszycie w kolorze wiśniowym, czerwonym lub czarnym).
W męskim stroju haftuje się koszule używane na co dzień ("bukowe") oraz białe - odświętne. W "bukowych" wyszywa się znaczek umieszczony u podstawy rozcięcia z przodu, wyszycie jest w kolorze czarnym i czerwonym. Białe, odświętne koszule stroju męskiego wyszywane są wzdłuż rozcięcia przodu w kolorze brązowym, lub czarno - czerwonym oraz na pasach na końcach rękawów - wyszycie w kolorze brązowym.

Beskidzki haft stosuje się również do zdobienia obrusów, bieżników, serwet wyszywanych na płótnie, galanterii z lnu i płótna - toreb, torebek, kosmetyczek, pasków, odzieży, poduszek, zakładek, ozdób choinkowych, kartek okazjonalnych i obrazów.

Dodatkowo zdobione haftem wyroby mogą być obrobione koronką koniakowską

Dodał: P.G. Dodano: 2005-06-01, godz. 13:42