Gmina Istebna » Zdrowie i bezpieczeństwo » Straż Pożarna » JKSR-G Ochotnicza Straż Pożarna Istebna - Centrum » Archiwum
Ćwieczenia Kompanii Gaśniczej Powiatu Cieszyńskiego 21.05.05

W sobotę 21 maja 2005r. odbyły się ćwiczenia jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, które weszły w skład Kompanii Gaśniczej Powiatu Cieszyńskiego - 21.05.2005r.  Teren działania:  Istebna Stecówka - Wisła Czarne.

Założenia do ćwiczeń
Pożar powstał w dniu 21 maja (sobota) około godz. 8.00 na skutek zaprószenia ognia przez osoby postronne – turyści, którzy schodzili ze schroniska na Baraniej Górze na dworzec PKP w Wiśle Centrum. Z powodu występujących korzystnych warunków dla rozwoju pożaru (silny wiatr, okres wiosenny, pogodnie, niska wilgotność, mała możliwość wczesnego zauważenia pożaru – teren górski, miejsce mało widoczne dla skupisk ludzkich) ogień rozprzestrzenia się dość intensywnie. Około godz. 9.00 osoba postronna (inny turysta) zauważył pożar, a następnie zawiadomił poprzez numer alarmowy 112 CPR w Ustroniu podając, że należy poruszać się wzdłuż  rzeki Czarna Wisełka. PSK Ustroń po otrzymaniu  zgłoszenia o pożarze dysponuje na miejsce zdarzenia jednostki I rzutu (zgodnie z planem działań ratowniczych dla obszarów leśnych) - dwa zastępy JRG Ustroń z zastępcą dowódcy JRG  i sześć zastępów OSP z terenu gminy Wisła, a następnie powiadamia o zaistniałej sytuacji punkt alarmowo - dyspozycyjny Nadleśnictwa Wisła i policję (aplikacyjnie) oraz WSKR Katowice. Po dojeździe na miejsce pożaru zastępów JRG Ustroń zastępca dowódcy JRG przeprowadza rozpoznanie wstępne i podaje do PSK Ustroń, że pali się około 10 ha pokrywy gleby z podszytami i podrostami, występuje duże zadymienie, ogień rozprzestrzenia się w górę wzniesienia w kierunku przysiółka Istebna Stecówka, dojazd od strony Wisła Czarne wzdłuż rzeki czarnej Wisełki, jest to nowa asfaltowa droga. Zastępy JRG i OSP udają się na Stecówkę w celu rozpoczęcia działań gaśniczych. Po przyjeździe na Stecówkę  i stwierdzeniu, że woda do celów gaśniczych musi być dowożona przez jego zastępy zwraca się do PSK o dodatkowe zadysponowanie sił i środków w sile co najmniej kompanii. Dyspozytor PSK mając na uwadze wyposażenie i mobilność jednostek dysponuje na miejsce zdarzenia kompanię odwodową OSP „Cieszyn 815-11” wyznaczając równocześnie jako miejsce koncentracji plac JRG Ustroń. Następnie informacja zostaje przekazana do dowództwa kompanii i Komendanta Powiatowego oraz do WSKR.  Po przybyciu w rejon działań kompanii z dowództwem i grupą operacyjną KP PSP Cieszyn oficer operacyjny (równocześnie dowódca kompanii) dokonuje rozpoznania właściwego, w wyniku którego ustala i przekazuje do PSK następujące dane: pali się pokrywa gleby, podszyty i podrosty w lesie świerkowym obręb Wisła, Leśnictwo Przysłup, oddział 52, powierzchnia około 10 ha, pożar rozprzestrzenia się w kierunku przysiółka Istebna Stecówka gdzie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „u Kukuczków”, drewniany zabytkowy kościółek oraz schronisko, zaopatrzenie wodne stanowi potok Połomity w odległości około 2 km od pożaru i rzeka Czarna Wisełka w odległości około 500 m od pożaru. Na miejscu zdarzenia znajdują się przedstawiciele Lasów Państwowych, natomiast Policja zamyka drogi dojazdowe do miejsca pożaru dla samochodów innych niż ratownicze i służbowe. Dowódca kompanii przejmuje dowodzenie nad całością, dowodzenie kompanią powierza zastępcy dowódcy kompanii, dzieli teren akcji na dwa odcinki bojowe – pierwszy odcinek bojowy (zastępy JRG i OSP w sile kompanii) podanie 4 prądów wody wzdłuż wycinki gdzie biegnie linia energetyczna w celu nie dopuszczenia do rozprzestrzenienia się pożaru na dalszą część oddziału 52, zaopatrzenie wodne realizowane jako dowożenie, drugi odcinek bojowy (kompania odwodowa) podanie 8 prądów wody w celu ugaszenia pożaru na obszarze od drogi na Stecówce do rzeki Czarna Wisełka, zaopatrzenie wodne realizowane jako przepompowywanie, tworzy również odwód taktyczny zlokalizowany przy gospodarstwie agroturystycznym.

Cele ćwiczeń:
- sprawdzenie gotowości bojowej jednostek JRG Ustroń, OSP w KSRG będące w kompanii odwodowej, OSP w KSRG nie będące w kompanii oraz innych jednostek OSP  gminy Wisła,
- sprawdzenie skuteczności alarmowania dowództwa kompanii i jednostek należących do kompanii odwodowej,
- sprawdzenie czasu dojazdu kompanii do miejsca koncentracji,
- sprawdzenie czasu dojazdu jednostek PSP oraz OSP  na miejsce ćwiczeń,
- doskonalenie taktycznych zasad gaszenia pożarów lasów,
- organizacja zasilania wodnego - dowożenie, przepompowywanie i przetłaczanie wody na duże odległości,
- doskonalenie współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej – PSP, OSP w KSRG, OSP inne,
- współdziałanie, przedstawicieli PSP i przedstawicieli Lasów Państwowych

W ćwiczeniach brały udział: KP PSP Cieszyn, JRG Ustroń, OSP Wisła Czarne, OSP Wisła Jawornik, OSP Wisła Centrum, OSP Wisła Malinka, OSP Istebna Centrum, OSP Kończyce Wielkie, OSP Dębowiec, OSP Ochaby,OSP Skoczów, OSP Cieszyn Bobrek, OSP Mnich, OSP Chybie, OSP Goleszów, OSP Skoczów, OSP Goleszów, OSP Kaczyce, OSP Górki Wielkie, OSP Kończyce Wielkie, OSP Koniaków, OSP Ustroń Nierodzim,

Organizator: Komenda Powiatowa PSP w Cieszynie
Wsółorganizatorzy: JRG Ustroń, OSP Wisła Czarne, Nadleśnictwo Wisła