Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Zespół „Istebna” koncertował w Sarajewie

Jednym z uczestników odbywającego się w dniach 16-21 lipca 2011 XIV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Sarajewo 2011” był Zespół Regionalny „Istebna” W stolicy Bośni i Hercegowiny oprócz nas pojawiły się zespoły z Albanii, Grecji, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Turcji oraz kilka zespołów miejscowych. Festiwal odbywał się pod egidą bośniackiego Ministerstwa Kultury i Sportu oraz międzynarodowej organizacji CIOFF. Koncerty, poprzedzone pochodami przez miasto, odbywały się w różnych dzielnicach Sarajewa. Uroczyste otwarcie transmitowała na żywo, a później kilkakrotnie powtarzała, lokalna telewizja. „Istebna” wspólnie z Turkami, dała też dodatkowy koncert w ośrodku dla osób niepełnosprawnych.

Oprócz występów był czas na wzajemną naukę tańca z innymi zespołami, spotkania integracyjne, czy zwiedzanie miasta – byliśmy m.in. na stadionie, gdzie w 1984 r. odbyło się otwarcie XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, czy na starym mieście. Widzieliśmy także mnóstwo śladów zakończonej w 1995 roku wojny - ostrzelanych budynków, czy wręcz ruin domów. Udało nam się także pojechać do Mostaru, nieformalnej stolicy Hercegowiny, gdzie najważniejszym zabytkiem jest XVI-wieczny most, zburzony w roku 1993 a odbudowany w 2004. Urokliwie położone stare miasto nad rzeką Neretwą jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym kraju. Byliśmy też w pielgrzymkowym Medjugorje, miejscu objawień Matki Boskiej w roku 1981, a wracając z Bośni zahaczyliśmy o Budapeszt. Bośnia i Hercegowina to kolejny kraj, który na swojej trasie koncertowej zaliczył Zespół Regionalny „Istebna”.

Do obejrzenia większej ilości zdjęć zapraszamy na http://www.facebook.com/Istebna

Dodał: jk Dodano: 2011-07-29, godz. 09:01