http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
Apel o uczczenie heroizmu bohaterów Powstania Warszawskiego
Rok 2011 przywołuje wśród wszystkich mieszkańców Województwa Śląskiego etos wielkiego zrywu powstańczego, jakim było kolejne, III Powstanie Śląskie. Dopełniło Ono marzenia wielu pokoleń mieszkańców Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego. łączności z Macierzą Polską. Chyląc głowy przed Wojciechem Korfantym, Michałem Grażyńskim oraz tysiącami innych Powstańców, niezależnie od tego, czy zostali urodzeni w Sadzawce czy Gdowie, pamiętamy, jak wiele Naród i Państwo Polskie Im zawdzięcza. Jednocześnie sięgamy pamięcią do innych wielkich wydarzeń, owianych etosem cwalki niepodległościowej. Przez Ziemie Polskie od XVIII w. przetoczyło się kilkanaście zrywów powstańczych. Ich ocena przedstawiana jest różnie. Nikt jednak nie może odmówić bohaterstwa, poświęcenia i determinacji wsztystkim Tym, którzy idąc w bój o Wolną Polskę gotowi byli rzucić na stos swój życia los!
 
W polskiej tradycji niepodległościowej symbolem tych walk jest Powstanie Warszawskie, ostatnie z Wielkich Powstań, które wytyczyło drogę do dalszej wali o byt narodowy w nowej, teherańsko-jałtańskiej rzeczywistości. Powstanie Warszawskie to wystapienie przeciwko totalitaryzmowi, przeciwko wizji świata nakreśłonej przez Hitlera i Stalina. Pomimo upływu tylu lat - ciągle jeszcze polskie ofiary totalitaryzmu wołają o pamięć i sprawiedliwy osąd historii. Zatrważającym jest, jak nikła świadomość znaczenia tamtych zdarzeń toarzyszy dzisiejszym młodym pokoleniom Polaków. Dlatego winniśmy zadbać o moment szczególnej zadumy. Winniśmy pamięć i część bohaterom tamtych dni.

Tutaj, w Województwie Ślaskim, wespół ze środowiskami weteranów walk o niepodległość oraz środowiskami żołnierskimi Prosimy o włączenie się w akcję na rzecz nadania obchodom kolejnej rocznicy tego wydarzenia charakteru szczególnego.

Pragniemy, by w rocznicę godziny "W" na minutę zamarł ruch w całym kraju. Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodowych 1 sierpnia o godz. 17:00. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, zwracamy się również z propozycją wywieszenia flag narodowych na urzędach państwowych i samorządowych, w miejscach publicznych oraz prywatnych domach.

Mamy gorącą nadzieję na wspólne uczczenie wielkich idei i heroizmu bohaterów Warszawskiego Powstania, a poprzez to - symboliczne uczczenie bohaterów wszystkich Powstań Narodowych, na Tej Ziemi zaś w sposób wyjatkowy bohaterów Powstań Śląskich.

Instytut Pamięci Narodowej
Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
Dyrektor Oddziału w Katowicach
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2011-07-26, godz. 14:32