Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Wystawy » Archiwum wystaw
Wystawa Twórczości Ludowej 2011
        5 lipca 2011 zgodnie odbył się wernisaż Wystawy Twórczości Ludowej, którą rokrocznie otwieramy wspólnie z Wiślańskim Centrum Kultury. Wystawa odbywa się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To nieprawdopodobne, ale organizowana jest nieprzerwanie od 28 lat.  Jest to niecodzienna ekspozycja koronki koniakowskiej, haftu, rzeźby, malarstwa i innych dziedzin twórczości i rękodzieła. W wystawie bierze udział ok. 100 artystów z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Gościnnie prezentowane są także prace twórców z okolicznych miejscowości oraz z Czech .
       Twórczość ludowa jest sztuką, która zyskuje coraz więcej popularności w dzisiejszych czasach. W dobie komputerów, wiecznego pośpiechu oraz zwiększającego się poczucia wspólnoty europejskiej ludzie poszukują czegoś tradycyjnego, co połączy ich wspomnienia, region zamieszkania oraz historię.
      Przodującą w ekspozycji jest koronka koniakowska, która przybiera różne formy od tradycyjnych czepców, okrągłych, owalnych i prostokątnych serwet przez bluzki, rękawiczki , aż po biżuterię.  Jest obecny także haft krzyżykowy, który wyróżnia nas od innego rodzaju haftu, ponieważ haftuje się tło zamiast motywu. Możemy podziwiać haftowane obrusy, zakładki do książek, części stroju góralskiego. Oczywiście nie brakuje również rzeźby, tradycyjnej, naiwnej, pięknej. Nasi rzeźbiarze Jan Bojko,  Józef Zowada, Jan Zogata, Jakub Gazurek, Antoni Bielesz i inni prezentują przeróżne formy i tematy. Nie zabrakło malarstwa olejnego m.in. Jakuba Gazurka, na szkle Antoniego Szpyrca i Danuty Gawlińskiej oraz ceramiki. Pojawiają się również przeróżne formy rękodzieła jak bukiety z bibułek, wyroby      z drewna, biżuteria i wiele innych.
       W  wernisażu uczestniczyli twórcy oraz wielu gości. Przecięcia stęgi dokonali: Lidia Forias – Wiceburmistrz Miasta Wisły, Miaria Bujok – Kierownik Wiślańskiego Centrum Kultury, Henryk Gazurek – Zastępca Wójta Gminy Istebna, Jerzy Michałek – Sołtys Wsi Istebna oraz Tadeusz Pietrzyk -  Proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza w Istebnej.
     Wystawa jest czynna codziennie od godz. 9.00 – 17.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
                                                                                                  Lucyna Ligocka - Kohut
Dodał: LLK Dodano: 2011-07-07, godz. 10:12