Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2011
VII Regionalny Konkurs Kulinarny w Istebnej
To już po raz 7 spotkaliśmy się, by spróbować prawdziwych tradycyjnych potraw z Trójwsi. Kucharki, kucharze i karczmy z Jaworzynki, Istebnej i Koniakowa zaprezentowali nam najstarsze dania. Podstawą istebniańskiej kuchni są ziemniaki, kapusta, szpyrki, masło, mąka i śmietana. Trudno uwierzyć, że na bazie tych paru składników przyrządzano tak wiele różnorodnych potraw, jak: kubuś, krew pieczona, bachora, placki z blachy, placki na liściu kapusty, placek dziubany i inne. Obecnie te pyszności już żadko pojawiają się na naszych stołach, ale mamy nadzieję, że dzięki konkursowi przetrwają i młode kucharki będą je z chęcią serwować.

Tegoroczny  VII Regionalny Konkurs Kulinarny odbył się w Karczmie "U Michoła" w Istebnej na Kubalonce. Serdecznie dziękujemy gospodarzowi Piotrowi Chmielowi za gościnność i miłe przyjęcie. Kucharze z karczmy zaserwowali specjalność kuchni - kaczkę z zapieczoną kapustą z grzybami w ziemniakach z jabłkiem i żurawiną.

W prezentacji potraw wzięło udział 14 uczestników:
1) Katarzyna Juroszek z Jaworzynki - krew pieczona (czorny kubuś), syrop z bzówek
2) Renata Zowada z Koniakowa - placek dziubany
3) Urszula Gruszka z Koniakowa - bachora
4) Renata Bielesz z Istebnej - szynka wędzona
5) Jolanta Bocek z Koniakowa - placki z blachy, ser twaróg na słodko
6) Mirosława Kukuczka z Karczmy "Pod Ochodzitą" w Koniakowie - zupa z kiśki
7) Jacek Juroszek z Karczmy "Kopyrtołka" w Koniakowie - maćki w kapuśnicy
8) Małgorzata Małyjurek z Jaworzynki - zupa śliwula, bułeczki, suszone śliwki
9) Zbigniew Wałach z Istebnej - placki na liściu kapusty z piekarszczoka
10) Krystyna Kaczmarzyk z Istebnej - zupa szczawula
11) Jan Kajzar z Istebnej - kapusta kiszona zasmażana z fasolą
12) Marta Fiedor z Koniakowa - prażuchy
13) Marta Wolna z Istebnej - kubuś
14) Anna Procner z Istebnej - chleb
Dziękujemy piekarni z Koniakowa, która specjalnie na konkurs upiekła kołocz ze syrym.

Przybyło wielu gości: Danuta Rabin - Wójt Gminy Istebna, Jan Gazur Przewodniczący Rady Gminy Istebna,  Teresa Stańko i Jerzy Michałek Sołtysi Wsi Koniaków i Istebna, Józef Polok Członek Rady LGD "Żywiecki Raj", Zuzanna Kawulok z Chaty Kawuloka,  Jadwida Onderkova z GOTIC z Mostów u Jabłonkowa, Robert Garstka z ROK w Katowicach oraz przedstawiciele mediów: Andrzej Ochodek z Radia Katowice, Katarzyna Lindert z Głosu Ziemi Cieszyńskiej oraz Krystyna Rucka Redaktor "Naszej Trójwsi".

Lucyna Ligocka - Kohut

Dodał: LLK Dodano: 2011-05-12, godz. 17:49