Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
„Istebna” z kolejnym Grand Prix!
 Znowu główną nagrodę wywalczył Zespół Regionalny „Istebna”. Tym razem występ zespołu został najwyżej oceniony podczas XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2011, który odbył się w Zebrzydowicach w dniach 1-3 maja 2011.

Jurorzy w składzie prof. dr hab. Krystyna Turek (etnomuzykolog), mgr Krystyna Kaczko (etnograf) i mgr Bożena Sochacka (choreograf) po wysłuchaniu 118 zespołów i solistów z kilku województw oraz z sąsiednich Czech najważniejszą nagrodę GRAND PRIX postanowiło przyznać za prezentację wesela góralskiego Zespołowi „Istebna”!

Co więcej, kapela zespołu, występująca pod nazwą „Gajdosze” zdobyła 1-sze miejsce w kategorii kapel ludowych oraz nominację na 45 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, natomiast Janko Macoszek zajął 1-sze miejsce w kategorii solistów intrumentalistów.

Wręczenie nagród odbyło się w zebrzydowickim amfiteatrze podczas uroczystej Gali Finałowej w sobotę 7 maja. Grand Prix dla „Istebnej” wręczał starosta cieszyński Czesław Gluza oraz zastępca wójta Gminy Istebna Henryk Gazurek.

Zespół Regionalny „Istebna” po raz pierwszy pojechał do Zebrzydowic na ten przegląd i od razu wrócił z główną nagrodą. Wiąże się to jednak również z dwuletnim okresem karencji, gdyż zgodnie z regulaminem zdobywcy Grand Prix przez dwa lata nie mogą uczestniczyć w konkursie. Organizatorzy jednak już teraz zapraszali „Istebną” do udziału w roku 2014.

Więcej zdjęć na fan page zespołu na Facebooku.

Protokół jury

Videoreportaż