Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2011
Osobowość Ziem Górskich

W dniu 16 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbyła się coroczna uroczystość wręczania nagród dla Osobowości Koalicji Marek Ziem Górskich.

Na gali pojawiło się wiele znamienitych osób ze świata polityki, kultury, władz samorządowych i działaczy związanych z ziemiami górskimi. Honorowym gościem była księżna Anna Habsburg. Gości przywitał oraz dokonał uroczystego otwarcia gali burmistrz Maista Żywiec Pan Antoni Szlagor.

Wśród wyróżnionych w kategorii Osobowość Ziem Gorskich znaleźli się Ksiądz Piotr Sadkiewicz z Leśnej koło Żywca, znany propagator idei transplantacji oraz Zuzanna Kawulok z Istebnej. Ks. Piotr Statuetkę od razu przekazał pani Zuzce Kawulok. Uznał bowiem, że ona bardziej na nią zasługuje. Wśród wyróżnionych znalazł się również nasz kolega - redaktor gazetki "Wieści znad Brennicy" i miesięcznika "Kwadrat" - Szczepan Spis z Brennej, który otrzymał tytuł "Dziennikarza Ziem Górskich".

Zuznanna Kawulok z Istebnej jest znaną folklorystką, multiinstrumentalistką, esperantystką, gawędziarką i pisarką oraz właścicielką słynnej Kurnej Chaty Kawuloka - jednej z niewielu w pełni autentycznych prywatnych chałup działających jako muzea. W 2009 roku została odznaczona medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Ogromnym wyróżnieniem i zaskoczeniem była dla mnie już sama nominacja – mówi Zuzanna Kawulok, która podkreśla, że gest i słowa księdza Sadkiewicza świadczą o jego wielkości i skromności.

- To ogromny społecznik i człowiek zaangażowany w kulturę regionu od lat. Szanuję decyzję kapituły, ale uznałem, że statuetka i tytuł należą się pani Zuzannie - tłumaczy swoją spontaniczną decyzję ksiądz Sadkiewicz i dodaje: - Moja działalność jest uniwersalna i może być prowadzona zarówno w Krakowie, Warszawie, jak i w Gdańsku. Nie jest to coś ukierunkowane typową na tutejszą
kulturę.

Przypominamy, iż w roku ubiegłym tytuł osobowości przypadł Piotrowi Kohutowi z Koniakowa, a nominację otrzymała także Renata Bielesz z Agroturystyki "Na Połomiu" w Istebnej.

Gratulujemy wyróżnionym!!

Dodał: AL Dodano: 2011-04-19, godz. 08:40