Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2011
Grad nagród dla Zespołu Regionalnego „Istebna” !!!

Główną nagrodę „Grand Prix” na Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej zdobył Zespół Regionalny „Istebna”!!

Tegoroczny konkurs, odbył się w dąbrowskim Pałacu Kuktury Zagłębia w dniach 8-10 kwietnia. W konkursowe szranki stanęło 25 zespołów dziecięcych, 49 zespołów śpiewaczych, 17 kapel ludowych, 25 dorosłych zespołów tanecznych, 22 śpiewaków - solistów i 16 instrumentalistów - łącznie ponad 2100 osób z siedmiu województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i śląskiego.

Zmagania oceniało jury w składzie: Marek Piotrowski (etnomuzykolog, członek CIOFF), Wiesława Hazuka   (etnochoreograf, ekspert CIOFF), Michalina  Wojtas (etnochoreograf, ekspert CIOFF ), Marian Gerlich (etnolog, UŚ) i Katarzyna Sobota - Liwoch (etnograf, Muzeum w Sosnowcu). Ogłaszając wyniki jurorzy podkreślali niesłychanie wysoki poziom występów, o czym może świadczyć również ilość przyznanych równorzędnych miejsc oraz wyróżnień w każdej kategorii.

Grand Prix festiwalu zdobył Zespół Regionalny „Istebna” pokonując wiele renomowanych zespołów!

To jednak nie jedyne wyróżnienie, dla członków zespołu, gdyż w kategorii solistów śpiewaków 1-sze miejsce zdobyła Marysia Motyka, w kategorii kapel 1-sze miejsce dla duetu gajdy – skrzypce (Janusz Macoszek, Tadek Papierzyński) występującego pod nazwą „Gajdosze”, zaś wśród instrumentalistów Janko Macoszek zajął drugie miejsce grając na trombicie, okarynie, fujarce i innych pasterskich instrumentach. „Istebna” zdecydowanie zdominowała tegoroczny przegląd!

Pełny protokół z wynikami znajduje sie tutaj.

Więcej zdjęć z przeglądu można obejrzeć na stronie zespołu na portalu Facebook:

Dodał: AL Dodano: 2011-04-18, godz. 10:07