Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2011
SPOTKANIE POETYCKO - ARTYSTYCZNE

18 marca (piątek) o godzinie 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej.

Spotkanie złożone jest z dwóch części. W pierwszej pod hasłem: „Spotkania w Przestrzeni” swoje wiersze zaprezentuje Jerzy Hac. Poeta pochodzi z Dąbrowy Górniczej. Na swoim kącie ma wiele wierszy, część z nich została opracowana i wydana w dwóch tomikach poezji: „ Moje obrazy w wierszach” wydanym w 2007 roku oraz „ Spotkania w przestrzeni” z 2008. Oprócz pisania poezji w piękny sposób dokumentuje miejsca kultu religijnego w małych miejscowościach. Tematykę tą stanowią kapliczki przydrożne z ich barwnym przystrojeniem , historią i obrzędowością. Dowodem tej pasji jest piękny album: „Piękno krzyży i kapliczek przydrożnych Nałęczowa i okolic”. Ostatnimi czasy zainteresowanie artysty wzbudziły kapliczki i przydrożne krzyże ustawione w Trójwsi Beskidzkiej. Mamy więc nadzieję, że prace te zaowocują i przełożą się na wydanie publikacji podobnej jaką ma Nałęczów, czego sobie mocno życzymy.

Kolejnym punktem wieczoru będzie wernisaż prac Tadeusza Ciuraby. Artysta plastyk związany ze Śląskiem, mieszkający w Rybniku. Swoje prace – obrazy - wykonuje techniką uniwersalną, bo do tworzenia dzieł słoma, jest materiałem twórczym. Tematyka prac jest bardzo różnorodna. Są to bukiety kwiatów , ikony, obrazy świętych. Dużą część kolekcji stanowią reprodukcje znanych obrazów wielkich mistrzów: Chełmońskiego, Malczewskiego, Wyspiańskiego, Rubensa czy Picassa. Tadeusz Ciuraba miał ponad trzydzieści wystaw indywidualnych w różnych miastach i placówkach kultury. Artysta ma bardzo rozległe zainteresowania – oprócz plastyki, interesuje się między innymi filozofią oraz religioznawstwem, co także znajduje swe wyraźne odzwierciedlenie w podejmowanej tematyce prac. Podziw budzi przede wszystkim unikalność formy, ale i różnorodność tematyczna, oryginalna i precyzyjna stylizacja oraz transformacja wybranych tematów.

Wtedy gdy lotna pamięć wznosić się
będzie
coraz wyżej i wyżej….
...zostaną słowa wciśnięte