Sport » Relacje i wyniki » Imprezy sportowo - rekreacyjne 2005
Start: Stadion (Istebna-Centrum), godz. 11.00
Przewyższenia: 1330 m / 2670 m
Najwyższy punkt: 895 m n.p.m.
Limit wjazdu na drugą pętlę: 3:15:00
Trudność (1 - 6): 4
Charakterystyka: Trasa urozmaicona z dużą sumą przewyższeń, drogi utwardzane, w tym asfaltowe, leśne dukty (podłoże kamieniste i gliniaste); podjazdy i zjazdy wymagają sporych umiejętności technicznych. Zalecane ogumienie z średnim bieżnikiem.
Bufety na pętli: 2 na dystansie Amator, 5 na dystansie Pro
Biuro zawodów: Stadion - Amfiteatr "Pod Skocznią"
Informacja turystyczna: 43-470 Istebna 68, tel/fax (033)8556158

Takiego najazdu rowerzystów jak w czasie "INTEL POWERADE BIKE MARATON" w Istebnej jeszcze nie było. 615 zawodniczek i zawodników 2 lipca 2005 r. o godz. 11.00 stanęło na starcie siódmej edycji największego w Polsce cyklu otwartych imprez rowerowych. Do startu na dystansach 45 i 96 km przystąpiło 35 kobiet i 580 mężczyzn rywalizujących łącznie w 19 kategoriach wiekowych, dysponującymi różnymi umiejętnościami i stopniem wytrenowania, pochodzącymi z różnych terenów z całej Polski, traktującymi swój udział amatorsko lub profesjonalnie. Dystans 45 km wybrało 417 mężczyzn i 29 kobiet, a dystans 96 km pokonało 163 mężczyzn i 6 kobiet. Trasę Pro Maratonu najszybciej pokonał Robert Banach z Gdańska, który potrzebował na to 4 godzin, 19 minut i 16 sekund. Na drugim miejscu linię mety przejechał Wojciech Szczotka z Soli, a na trzecim Paweł Urbańczyk z Gliwic. Z naszych zawodników najlepszy był Mirosław Dyka z Ustronia, który zakończył rywalizację na 22 miejscu w ‘generalce’ i na 5 w swojej kategorii wiekowej. Wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Szczurek z Krakowa. Na krótszej trasie w gronie kobiet najlepsza była Ilona Cieślar z Wisły, która na mecie wyprzedziła Dorotę Warczyk z Tomaszowa Mazowieckiego i Karolinę Bach z Lubina. Wśród mężczyzn zwyciężył Remigiusz Ciok z Bielska-Białej z czasem 02:02:40. Drugi był Jarosław Miodoński z Żywca, a trzeci Szymon Cebula z Rybnika. Na 19 miejscu uplasował się Sławomir Śliż z Goleszowa, a na dwudziestym pierwszym Wojciech Królik z Jasienicy. Autor tekstu zajął 32 pozycję w "generalce" i ostatecznie zajął wysokie 22 miejsce w kategorii M2. Wysokie 7 miejsce w najstarszej kategorii wiekowej (powyżej 51 lat) zajął Ryszard Kocybik, mieszkaniec Koniakowa. Z wyrażanych po dotarciu do mety opinii uczestników, jak i tych licznie zamieszczanych na internetowym forum bikemaraton.pl wynika jasno, że były to jak do tej pory najbardziej udane zawody całego cyklu w bieżącym roku. Niewątpliwie była to też największa pod względem liczby uczestników i zasięgu impreza sportowa w Istebnej. Na jej sukces złożyła się sprawna organizacja firmy BikeMarathon Sp. z o.o., skuteczna koordynacja służb porządkowych, technicznych i medycznych, w tym miejscowych jednostek OSP, Straży Granicznej z Jaworzynki i Sekcji Ruchu Drogowego KPP z Cieszyna, a także trudna, ale niezwykle interesująca i zróżnicowana trasa maratonu prowadząca przez najciekawsze zakątki Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki. Dodatkowe atrakcje zapewniła kolarzom pogoda poprzedzająca zawody, powodująca zaleganie na niektórych odcinkach dużo świeżego błota. Zawody spotkały się z pozytywnym przyjęciem ze strony mieszkańców i turystów, którzy tłumnie na trasie gorąco dopingowali zawodników, świadcząc im niekiedy pomoc w naprawie roweru, dostarczając wodę do picia lub mycia ubłoconych rowerów. Istnieje duża szansa, że "Bike Maraton" w Istebnej na stałe wpisze się w kalendarz imprez ogólnopolskich i dzięki wsparciu środowisk lokalnych będzie z roku na rok zyskiwał na popularności nie tylko wśród kolarzy. Efekt promocyjny tego przedsięwzięcia oraz wymierne korzyści dla mieszkańców gminy płynąć będą także w przyszłości zwłaszcza, że już teraz, po udanej imprezie rangi ogólnopolskiej, Istebna jest rozpoznawana i utożsamiana z miejscem przyjaznym rowerzystom, obfitującym w doskonałe trasy i posiadającym rozwijającą się bazę turystyczną. Opis trasy, wyniki zawodów, zdjęcia, opinie i relacje zawodników dostępne są na stronie internetowej www.bikemaraton.pl. Wyniki znajdują się także poniżej (plik zip).