http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Wystawy » Archiwum wystaw
Fotogaleria z wystawy i promocji poezji
      12 listopada 2010 r. odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej odbył się wernisaż wystawy „Tradycyjne pasterstwo w Beskidzie Śląskim”  i promocja „Tomiku wierszy” Zuzanny Kawulok.
      Spotkanie odbyło się w niezwykle przyjemnej atmosferze. Przybyło wielu gości, którzy z zaciekawieniem słuchali wykładu Józefa Michałka oraz ciepłej recytacji wierszy pani Zuzanny. Oprawę muzyczną zapewnił Zbigniew Wałach z Januszem Macoszkiem Anną Łupieżowiec  i Dorotą Cieślar.
      W pierwszej kolejności Józef Michałek , członek Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich, wygłosił wykład na temat historii pasterstwa. Tradycyjna gospodarka sałaszniczo – pasterska kształtowała się w Beskidzie Śląskim od XVI wieku w wyniku tzw. kolonizacji wołoskiej. Górzysty teren sprzyjał wypasowi owiec, który z powodu nieurodzajnych gleb, a stąd i niewydajnego rolnictwa, stał się podstawą bytu górali przez kolejne wieki. Niestety w XIX wieku ostatecznie odebrano góralom prawo do zakładania sałaszy, które  kształtowały bogatą  kulturę, zarówno materialną jak i duchową górali. Na szczęście, dzięki takim osobom jak Józef Michałek, Piotr Kohut, Henryk Kukuczka , Zbigniew Wałach i Jan Kaczmarzyk na powrót na naszych „gróniach” pojawiły się owce. W 2004 r. wpadli na pomysł zorganizowania imprezy  „Miyszanio Owiec” na Stecówce, dokąd sprowadzono pierwsze stado.
      Obecnie Józef Michałek prowadzi wiele działań przyczyniających się do rozwoju gospodarki pasterskiej na naszych terenach m.in. angażując się w „Program aktywizacji gospodarczej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko – Częstochowskiej – Owca Plus”. Bierze udział w wielu konferencjach, spotkaniach, pozyskuje środki finansowe dla baców, wydaje różne publikacje, co na pewno przyczyni się do odrodzenia pasterstwa w Beskidach. Działa wspólnie z Piotrem Kohutem i Henrykiem Kukuczką, którzy mają na dzień dzisiejszy największe stada owiec w naszej gminie.   Żywotność tradycyjnego pasterstwa gwarantuje bowiem zachowanie barwnej kultury Górali Beskidzkich, podniesienie atrakcyjności turystycznej terenu, łączy dobro ekologiczne z aspektem ekonomicznym. Działania Józefa cieszą się wielką aprobatą. Skupia wokół siebie i zaraża tą pasją wielu ludzi, obecnych tego dnia na wernisażu . Byli to m.in. bacowie: Antoni Greń z Brennej, Józef Kawik, Marian  Sporek z Soblówki, Józef Kamiński z Korbielowa, Henryk Kukuczka i Marian Bocek z Istebnej oraz wielu innych.
      W drugiej części spotkania odbyła się promocja „Tomiku Wierszy” Zuzanny Kawulok. Książeczka została wydana przez GOK – BP oraz Urząd Marszałkowski. Nad całością projektu czuwał Janusz Macoszek.  Tomik poezji ludowej zawiera przepiękne wiersze, które powstały na przestrzeni wielu lat życia naszej kochanej i szanownej pani Zuzki. Jej zasługi dla rodzimej kultury są ogromne i kolejny raz pokazała nam, że nasza tradycja, jest dla niej pasją. W swoich wierszach  umiejętnie łączy gwarę Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa z językiem literackim, nadając im oryginalny charakter.
     Pani Zuzanna zarecytowała swoje wiersze wprowadzając wszystkich słuchających w chwile refleksji. Jej życzliwy głos,  rozpromieniona twarz oraz humorystyczne uwagi sprawiły, że goście nie chcieli by kończyła.
    Tego dnia Zuzanna Kawulok i Józef Michałek skupili wokół siebie wielu swoich przyjaciół, a powiem szczerze, że nie często nasze sale są tak zapełnione. To dowód, na to, że naprawdę warto realizować swoje zainteresowania i dzielić się nimi z innymi. Istotą niezwykłości tych osób jest ich skromność, dlatego przytoczę tutaj wiersz pani Zuzanny pt. „O wielkości”
              Na tle gróni jestem mało dziecinka
              Na tle Polski jeście miynsio drobinka
              Na tle zaś mlyćnej drogi
              Jestem pyłkiem ubogim 
              
          A na tle kosmićnych głębokości
         Niezauważalnym mgnieniem świadomości
         Ma wielkość w stosunku do ludzkości
         Mo się jak jedyn dziyń do wiećności
  
     Swoją obecnością zaszczycili także: Leszek Miłoszewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej, Marian Ormaniec i Jan Kawulok Członkowie Sejmiku Województwa Śląskiego, Robert Karpeta dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich, Małgorzata Kiereś kierownik Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Jadwiga i Marek Jurasz kierownictwo Zespołu Regionalnego „Grojcowianie” z Radziechowów, Józef Polok Wiceprzewodniczący Rady Gminy Istebna, Teresa Łaszewska Sekretarz Gminy Istebna, Krystyna Rucka Regaktor „Naszej Trójwsi”, Paweł Rucki Sołtys Wsi Jaworzynka i wielu innych zacnych gości.
      „Tomik wierszy” Zuzanny Kawulok oraz  książeczkę pt. „Tradycyjne pasterstwo w Beskidzie Śląskim – Owca Plus”, wydaną przez J. Michałka można nabyć w naszym ośrodku.  Serdecznie zapraszamy!!!                                     

                                                                                                            Lucyna Ligocka – Kohut

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: LLK Dodano: 2010-11-12, godz. 21:32