http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2010
Podsumowanie projektu i ''Beskidzki Grani''

Impreza Finałowa połączona z II Spotkaniem Muzykantów z Trójwsi stanowiła zwieńczenie projektu "Promocja góralskiej twórczości ludowej na Trójstyku polsko - czesko - słowackim".

   21 października odbyła się impreza finałowa projektu Promocja góralskiej twórczości ludowej na trójstyku  polsko - czesko-słowackim, który od 2009 roku był realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury – Bibliotekę Publiczną w Istebnej wraz z czeskim partnerem GOTIC, příspěvková organizacje z Mostów u Jabłonkowa. Projekt finansowany z Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 w Euroregionie Śląsk Cieszyński w wysokości 23 601,95 EURO.
Projekt polegał przede wszystkim na pogłębieniu wiedzy na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego, bogatych tradycji Beskidu Śląsko – Morawskiego ze szczególnym uwzględnieniem sztuki ludowej w gminach Istebna i Mosty u Jabłonkowa. Nadrzędnym celem zadania była integracja przygranicznych twórców ludowych, ich wspólne zapoznanie się, czego rezultatem jest dalsza współpraca i wspólna promocja swojego rzemiosła. Polscy i czescy twórcy wzięli udział  w „Wystawie Twórczości Ludowej”, która trwała od czerwca do września 2009 i 2010 r., w  „Wystawie czeskiego rękodzieła ludowego” w kwietniu 2010 w Istebnej oraz w 7 wystawach w Góralskim Centrum Informacji Turystycznej w Mostach u Jabłonkowa. By umożliwić profesjonalną ekspozycję artystycznych wyrobów, wyremontowano sale wystawowe w Ośrodku w Istebnej, montując profesjonalne oświetlenie oraz system zawieszen. Podczas wszystkich imprez przez nas organizowanych tj. „Dni Istebnej”, „Festyn Istebnianski”, „Dożynki Gminne”, „Dni Koronki” odbywały się Kiermasze Twórczości Ludowej, gdzie uczestnicy imprez mogli bliżej poznać twórców. Na potrzebę ekspozycji rzeźby, koronki, haftu, ceramiki i innych w ramach projektu zostały zakupione trzy drewniane stragany. Zadbaliśmy także o to, by twórcy mogli zobaczyć sposób prezentacji rzemiosła także w większych ośrodkach kulturalnych. Zorganizowaliśmy wyjazdy do Krakowa i Rożnowa. Dodatkowo odbył się szereg spotkan partnerów i uczestników projektu. Aby spotkania przebiegały w komfortowych warunkach zakupiono 100 krzeseł konferencyjnych na wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.
W ramach projektu wydano 8000 sztuk folderów informacyjnych „Atrakcje i sztuka ludowa na Trójstyku polsko – czesko – słowackim” w języku polskim, czeskim i angielskim, 1000 sztuk książki „Koronka Koniakowska” autorstwa Małgorzaty Kiereś. To pierwsza publikacja tego rodzaju, ujmująca zarys historyczny tej niezwykle
ważnej dla nas gałęzi twórczosci, jaką jest „heklowani” i koronka koniakowska. Zadaniem twórców w projekcie było wymyślenie gadżetu promującego gminę. Propozycji było bez liku. Jednak najbardziej praktyczną i atrakcyjną formę zaproponowała Justyna Łodzinska z Koniakowa. Wykonała okrągły breloczek z ceramiki z motywem koronki koniakowskiej, który został wykorzystany do wyprodukowania 160 sztuk metalowych breloków w kolorze patynowanego srebra. 
Jak już wcześniej wspomniałam zakonczeniem projektu była Impreza Finałowa, która odbyła się w Karczmie „Pod Ochodzitą” w Koniakowie Centrum 21 października 2010. W imprezie wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu z Gminy Istebna i Mostów u Jabłonkowa. Na początku odbyła się prezentacja multimedialna dotycząca przebiegu działan podczas „Promocji góralskiej twórczości ludowej na trójstyku polsko – czesko – slowackim” przedstawiona przez koordynatorów projektu Lucynę Ligocką – Kohut i Alenę Kolcarkovą, kierownik Góralskiego Centrum Informacji Turystycznej w Mostach u Jabłonkowa.
W imprezie, oprócz twórców ludowych, wzięli udział także muzykanci z Trójwsi i z Czech w ramach Beskidziego Grania – II Spotkania Muzykantów z Trójwsi. Pani mgr Małgorzata Kiereś, dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle wygłosiła referat na temat ewolucji muzyki beskidzkiej pt. „Beskidzkie granie dziś”, zakończony koncertem kapeli Zbigniewa Wałacha. Impreza miała niecodzienny charakter. Na wspólne granie przyszli muzykanci orkiestry dętej, tradycyjni oraz zespoły weselne i inne. Wspólna zabawa, tance, śpiewanie była prawdziwym uwienczeniem integracji nawiązanej podczas działan projektu. Goście z Czech byli zachwyceni i wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że te dwuletnie spotkania bardzo nas do siebie zbliżyły i przyczyniły się do rozwoju dalszej współpracy. W imprezie wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. Bogdan Kasperek - dyrektor Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” w Cieszynie, Robert Karpeta- dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, Danuta Rabin - Wójt Gminy Istebna, Jan Gazur – Przewodniczacy Rady Gminy Istebna, Józef Polok - Wiceprzewodniczacy Rady Gminy Istebna, Krystyna Rucka – Redaktor „Naszej Trójwsi”, Paweł Rucki – Sołtys Wsi Jaworzynka i wielu innych.
                                                                                                       Lucyna Ligocka – Kohut
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2010-10-23, godz. 21:26