Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Górale z Istebnej na Kaszubach!

Po zagranicznych wojażach Zespołu Regionalnego „Istebna” nadszedł czas na zaprezentowanie się szerszej publiczności w Polsce.
Po lokalnych występach na Tygodniu Kultury Beskidzkiej pojechaliśmy na Kaszuby.
Okazją ku temu stał się festiwal „Kaszebe wołają Was” w Kościerzynie, gdzie zespół przebywał w dniach 12-16 sierpnia. Inna niż zwykle formuła festiwalu, polegająca na wspólnych warsztatach, sprawiła, że znaczną część czasu spędziliśmy na nauce gry, śpiewu i tańca kaszubskiego, słowackiego czy niemieckiego oraz ucząc członków innych zespołów naszych beskidzkich utworów.
Efekty tych zajęć można było obejrzeć na codziennych wieczornych koncertach, gdzie odbywały się wspólne występy. Odbywały się także warsztaty malowania na szkle czy kulinarne.
Jeden dzień w całości poświęcony był prezentacji kultury góralskiej, gdzie oprócz naszych pokazów na scenie, prowadziliśmy degustację kuchni regionalnej, a także rozstawiliśmy, cieszące się dużą popularnością, stoisko ze sztuką ludową oraz materiałami promocyjnymi.

W sumie podczas pobytu na Kaszubach zespół wraz z przedstawicielami „Małej Istebnej” pod opieką Janka Macoszka dał 6 koncertów oraz śpiewał podczas mszy św. w jednej z kościerskich wiosek.
Oprócz tego mogliśmy zobaczyć okoliczne atrakcje, m.in. Szymbark i dom do góry nogami, w którym poczucie grawitacji wydaje się mocno zachwiane, a także zabytkową parowozownię czy pociągi, którymi wywożono zesłanych na Sybir. Poznaliśmy także mnóstwo sympatycznych ludzi, zwłaszcza wśród organizatorów festiwalu - członków ZPiT „Kościerzyna” oraz dyrekcji miejscowego Centrum Kultury i Sportu.

T.Papierzyński

Dodał: AL Dodano: 2010-08-27, godz. 13:48