http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2010
Górale z Koniakowa w Strasburgu

        Od 9 do 18 lipca w Strasburgu we Francji odbył się festiwal Food Culture 2010, podczas którego nasi górale z Trójwsi reprezentowali Polskę. Przygotowaniem prezentacji regionu, oprócz wydziałów Urzędu Marszałkowskiego, zajęło się też Biuro Współpracy Dolnego Renu i Województwa Śląskiego oraz Śląska Organizacja Turystyczna.

     Pomysł na festiwal zrodził się w 2007 roku z inicjatywy mieszkańców Strasburga, którzy dostrzegli rolę, jaką odgrywa gastronomia w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym czy wręcz artystycznym danego kraju. Celem festiwalu jest odkrycie różnorodności kulinarnych kultur Europy, przyczyniając się w ten sposób do ich zachowania i zapewniając ich promocję. W związku z tym obok licznych grup z Rumunii, Bułgarii, Estonii, Włoch, Hiszpanii itp. nasi mieszkańcy gminy pokazywali swoje wyroby i potrawy.

    Dzięki Piotrowi Kohutowi z Koniakowa Francuzi mogli skosztować oscypki, bryndzę, korbaczki i kiełbaski baranie. A mało tego, poznać także, wygląd hodowli owiec w Beskidach, którą przedstawiały fotografie, usytuowane zaraz na początku polskiego stoiska. Piotrowi towarzyszył Mateusz Michałek i Aleksandra Haratyk z Istebnej, którzy codziennie serwowali i zachęcali do kosztowania owczych serów.. Na festiwalu żywności nie mogło również zabraknąć przedstawicielki najlepszej agroturystyki na Śląsku Renaty Procner - Bielesz z Istebnej Połamia, która dbała o to, by każdy przechodzień otrzymał folder informacyjny z naszej Trójwsi. Natomiast pyszny bigos, pierogi i rolady śląskie, czyli potrawy, które niewątpliwie kojarzą się z Polską, gotował Artur Kupczyk z Jaworzynki. Przez cały tydzień występował Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” pokazując muzykę, taniec i śpiew różnych regionów Polski.

    16 lipca odbył się Dzień Polski, który otworzył Minister Andrzej Szteliga z Ambasady Polskiej we Francji  wraz z Grażyną Zduńczyk – Studnicką Dyrektor Wydziału Gospodarki Województwa Śląskiego. Główną częścią programu był występ Zespołu Regionalnego „Koniaków” prezentujący tradycyjne wesele. Publiczność była zachwycona naszym folklorem, a najbardziej wtedy gdy zespól porwał do tańca wszystkich oglądających. Ogromną niespodzianką było częstowanie kóniokowskim kołoczym, którym to nie mogli się wszyscy najeść. Urszula Gruszka, kierownik zespołu upiekła ich aż osiem. Największe opory Francuzi mieli do makowca. Ponoć we Francji nie jada się maku i trzeba było ich troszkę przekonywać, ale zaraz po spróbowaniu sięgali po kolejne kawałki.

    Nic tak nie porywa jak góralska muzyka, więc po koncercie zespół przeszedł uliczkami Strasburga grając i śpiewając. Mieszkańcy miasta i liczni turyści byli tak zachwyceni, że przyłączali się do tańca. Można zatem powiedzieć, że zespół roztańczył ulice Strasburga tego dnia. Dzięki żywiołowości naszych górali i szczególnej serdeczności jesteśmy zawsze dobrze zapamiętani, więc miejmy nadzieję, że takich wyjazdów nie zabraknie, a nasz region będzie znany na całym świecie, przez co częściej odwiedzany. 

                                                                       Lucyna Ligocka - Kohut
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2010-07-20, godz. 15:16