Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2010
23 wojewódzki przegląd dziecięcych zespołów folklorystycznyc
XXIII wojewódzki przegląd dziecięcych zespołów folklorystycznych Jaworze 2010

12 i 13 czerwca na jaworzańskiej estradzie wystąpiły grupy folklorystyczne z Beskidów - Żywieckiego i Śląskiego, a także zespoły z okolic Pszczyny, Raciborza, Częstochowy i Katowic. Dziecięce zespoły i kapele wystąpiły w tym roku, a po raz drugi w amfiteatrze w Jaworzu. Publiczność podziwiała żywiołowość i wdzięk małych artystów. Jury skupiło się na poziomie artystycznym prezentacji. Na tym, czy są one odpowiednio dopasowane do wieku wykonawców, na ich wierności tradycji, wykorzystaniu charakterystycznych dla danego regionu zwyczajów, gier i zabaw dziecięcych.

W szacownym jury zasiedli Małgorzata Kiereś - etnograf, folklorystka oraz Alojzy Kopoczek muzykolog, instrumentolog i Jan Gąsiorek choreograf. Z naszego regionu prezentowały się trzy grupy: "Mały Koniaków" pod kierownictwem Urszuli Gruszki, "Mali Zgrapianie" Katarzyny Ruckiej-Ryś oraz niedawno powstała grupa "Małych Istebnioków" Janusz Macoszka.

Wszystkie nasze zespoły zostały wyróżnione przez jury poprzez pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe.
Tegoroczny 23 przegląd odbywał się w amfiteatrze w Jaworzu gdzie zaprezentowało się 17 zespołów regionalnych oraz 9 kapel ludowych. Na scenie nie tylko była debiutancka "Mała Istebna" ale i prowadzący w osobach Anety Legierskiej oraz Janka Macoszka.
Organizatorami XXIII Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej wraz z Ośrodkiem Promocji Gminy Jaworze.
Dodał: AL Dodano: 2010-06-28, godz. 09:15