Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
Nadanie sztandaru dla Gimnazjum w Istebnej

Publikujemy relację i zdjęcia z uroczystości nadania i poświęcenia sztandaru dla Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej.

Tekst i zdjęcia: Gimnazjum w Istebnej

Fotogaleria - kliknij tutaj...

Dnia 20 maja 2010 roku społeczność Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej świętowała wielką uroczystość: nadanie szkole sztandaru.

Rozpoczęła się ona o godz. 9.00 Eucharystią w kościele p.w. Jezusa Dobrego Pasterza, którą celebrowali: ks. prałat Jerzy Patalong, ks. prałat Jerzy Palarczyk, ks. kanonik Jerzy Kiera, ks. Tomasz Chrzan, ks. Marcin Bytomski i ks. Jakub Krupa. Była to bardzo uroczysta msza święta uświetniona pięknymi sztandarami Ochotniczej Straży Pożarnej w Istebnej, Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej, Związku Podhalan-Oddziału Górali Śląskich oraz śpiewem uczestników, wspaniałą grą organisty i orkiestry strażackiej. W czasie Eucharystii miało miejsce poświęcenie sztandaru.

Po uroczystości w kościele poczty sztandarowe i wszyscy zgromadzeni przeszli do budynku Gimnazjum w Istebnej. Tutaj młodzież szkolna złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą Jana Pawła II.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta akademia wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu narodowego. Dyrektor gimnazjum pan Bogdan Ligocki przywitał wszystkich, którzy z całą społecznością szkolną zgromadzili się, aby uczestniczyć w tak podniosłej chwili. Byli nimi: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego pan Jan Kawulok, Dyrektor Delegatury w Bielsku- Białej pan Jan Dzida, Wójt Gminy pani Danuta Rabin, duchowieństwo w osobach: ks. prałat Jerzy Patalong, ks. Tomasz Chrzan, ks. Marcin Bytomski, ks. Krzysztof Pochopień i ks. Jakub Krupa. Obecni byli również: przewodniczący Rady Gminy pan Jan Gazur, przedstawiciele Rady Powiatu: pan Józef Broda i Janusz Król, radni naszej gminy, przedstawiciele Urzędu Gminy i Gminnego Zespołu ds. Oświaty, sołtysi: pani Teresa Stańko i pan Jerzy Michałek, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej pan Jakub Kuc, dyrektorzy szkół podstawowych w osobach: pani Danuta Konarzewska, pani Grażyna Przybyła, pani Iwona Ligocka, pani Danuta Szmigielska-Kawulok, pani Jadwiga Legierska. Gminny Ośrodek Kultury reprezentowała pani Elżbieta Legierska-Niewiadomska. Swoją obecnością zaszczycili nas również: dyrektor Schroniska „Zaolzianka” pani Bożena Strózik, nauczyciele emerytowani oraz pracownicy naszej szkoły, Rada Rodziców z jej przewodniczącym Krzysztofem Chorążym, przedstawiciele Związku Podhalan-Oddział Górali Śląskich, nasi absolwenci, orkiestra strażacka, poczty sztandarowe oraz wszyscy obecni nauczyciele i uczniowie szkoły.

Po wystąpieniu dyrektora pani wójt Danuta Rabin odczytała akt nadania sztandaru, a przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar dyrektorowi szkoły, który po krótkiej prezentacji przekazał go młodzieży szkolnej. Przewodniczący klas złożyli akt ślubowania, który odczytała Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

W dalszej części miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, m.in. dyrektora Delegatury w Bielsku-Białej pana Jana Dzidy, przewodniczącego Rady Rodziców pana Krzysztofa Chorążego. W dowód uznania Związek Podhalan ofiarował szkole kilkunastotomową Encyklopedię Jana Pawła II.

Po uroczystościach oficjalnych nastąpiła część artystyczna – montaż poetycki w wykonaniu młodzieży naszej szkoły pod kierunkiem pani Ewy Czulak oraz występ zespołu regionalnego „Istebna”. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Barki” i zaproszeniem gości do zwiedzania szkoły, wpisania się do księgi pamiątkowej oraz na obiad.

Mamy nadzieję, że nadanie sztandaru będzie dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem.
Dodał: jk Dodano: 2010-05-28, godz. 08:33