Gmina Istebna » Zdrowie i bezpieczeństwo » Straż Pożarna
Nasi strażacy z pomocą powodzianom

Materiał przygotował Stanisław Kędzior z Jednostki OSP w Istebnej Centrum

Po wydaniu ostrzeżenia o obfitych opadach deszczu wydanym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego nasi druhowie starannie przygotowali się do działań ratowniczych. Przygotowany został sprzęt, umundurowanie przeciw deszczowe oraz suchy prowiant, który bardzo się przydał w czasie długich interwencji znacznie oddalonych od miejsca zgrupowania. W tym czasie również monitorowany był stan wody na Olzie i Czadeczce.

Po godzinie 17 w niedzielę włączyły się syreny. Dwa zastępy (2 samochody, 12 ludzi) naszej jednostki skierowane zostały do działań ratowniczych w Zebrzydowicach. Nasze działania polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków oraz na workowaniu piasku. Po godzinie 23 nasze zastępy zostały odwołane z działań na terenie Zebrzydowic i skierowane do JRG Ustroń. Jeden zastęp wrócił do Istebnej po godzinie 2, a drugi zastęp brał udział w działaniach na terenie miasta Ustroń. Nasze działania polegały na workowaniu piasku i zabezpieczaniu zagrożonych budynków. Pompowanie wody było nie skuteczne gdyż przypływ wody był większy niż wydajność pomp. Około godziny drugiej nasz zastęp został skierowany do pomocy zastępowi z JRG Ustroń do działań na terenie Górek Wielkich. Nasze działania polegały na ewakuacji mieszkańców zagrożonych zalaniem przez wodę z szybko wzbierającej rzeki. „Pobudka” około 3 w nocy i woda wokół domów mocno zaskoczyła mieszkańców, ale tylko dwie rodziny zdecydowały się na ewakuację. Następnie nasz zastęp wrócił do JRG Ustroń. Po godzinie 7 został zwolniony do Istebnej. Nocą podczas akcji przeciwpowodziowej na Krzyżowej w Jaworzynce doszło do wypadku drogowego, w którym obywatel Słowacji wymusił pierwszeństwo i zderzył się z prawidłowo jadącym mieszkańcem Istebnej. Poszkodowany został ranny i przewieziony przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Na szczęście nie został uwięziony we wraku samochodu i dlatego działania naszego zastępu i dwóch z OSP Jaworzynka Centrum polegały na zabezpieczeniu i posprzątaniu miejsca zdarzenia.

W poniedziałek po godzinie 17 dwa nasze zastępy przystąpiły do czyszczenia przyczółków mostów i przepustów na rzece Olzie z gałęzi i drzew, które tarasowały i spiętrzały przepływ wody zagrażając mostom.

We wtorek po godzinie 9 jeden nasz zastęp został zadysponowany do JRG Ustroń do działań ratowniczych  na terenie miasta Ustroń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu budynków workami z piaskiem oraz pompowania wody z zalanych budynków. W jednym przypadku konieczne było wezwanie koparki i wykonanie rowu w drodze celem odprowadzenia wody. W środę jeden nasz zastęp został zadysponowany do JRG Skoczów. Nasze działania polegały na pompowaniu wody z zalanych terenów. W czwartek jeden nasz zastęp znów został zadysponowany do JRG Skoczów. Nasze działania polegały na pompowaniu wody z piwnic mleczarni a następnie zostaliśmy skierowani do wycinki drzew przy DK 81, potocznie zwanej Wiślanką, w Wiślicy gdzie rzeka Wisła podmyła drogę i powstało pęknięcie na czteropasmówce. Po zakończeniu działań zostaliśmy zwolnieni do Istebnej.

W czasie działań ratowniczych nasi druhowie i jedna druhna przepracowali ponad 250 roboczogodzin.

Prócz naszej jednostki w działaniach ratowniczych na terenie powiatu z naszej gminy udział brali również udział (w kolejności alfabetycznej):
- OSP Istebna-Zaolzie
- OSP Jaworzynka-Centrum