http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Turystyka » Beskidzka 5 » Imprezy
Imprezy Beskidzkiej 5 w 2010

Dobre Weekendy Rowerowe

 Gminy Beskidzkiej 5 we współpracy z sieciami sklepów "Dobre Sklepy Rowerowe" organizują cykl niecodziennych imprez: Dobre Weekendy Rowerowe z Beskidzką 5. Większość imprez rowerowych odbywających się w górach to różnego rodzaju wyścigi i maratony, podczas których kolarze większą uwagę muszą skupić na rywalizacji niż na pięknych widokach, jakie ich otaczają. Ta impreza będzie inna. Trasy są przygotowane i poprowadzone w taki sposób, aby każdy z uczestników mógł zachwycić się maksymalną dawką urzekających beskidzkich widoków. Na każdą imprezę przygotowane są dwa warianty trasy. Pierwszy z nich to wersja MTB, czyli wariant dla bardziej wymagających kolarzy, którzy poza doznaniami estetycznymi lubią poczuć, że spędzają dzień na rowerze. Planowany czas jazdy wyniesie 3-4 godziny, a dystans do pokonania to ok. 40 km. Druga opcja to wersja trekkingowa, czyli wariant przeznaczony dla uczestników, którzy preferują lekką jazdę na rowerze. Trasa ta zamknie się w maksymalnie 25 km i 2 godzinach jazdy. Przed każdą imprezą na uczestników wycieczki będzie czekał profesjonalny serwis rowerowy, który bezpłatnie sprawdzi rowery przed wyruszeniem i w razie potrzeby dokona doraźnych napraw. Każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający pokonanie określonej trasy, a dla posiadaczy wszystkich 5 certyfikatów (z pięciu weekendów) przygotowane zostaną specjalne rowerowe upominki. Mapy oraz szczegółowe informacje o profilach tras poszczególnych Dobrych Weekendów Rowerowych wkrótce zostaną opublikowane na stronie http://blogrowerowy.pl/

Bezpieczeństwo najważniejsze

Przed każdą imprezą na uczestników wycieczki będzie czekał profesjonalny serwis rowerowy. Będzie można sprawdzić rower przed wyruszeniem, a w razie potrzeby doraźnych napraw, nasi mechanicy dokonają bezpłatnych drobnych napraw serwisowych.

Wycieczkę prowadzić będą lokalni przewodnicy, którzy świetnie znają trasy i okolicę. Przewodnicy swoim zapałem i entuzjazmem z pewnością zarażą pozostałych rowerzystów.



Plan Dobrych Weekendów Rowerowych z Beskidzką Piątką:

- Ustroń - "Dookoła Równicy" 19 czerwca 2010

- Szczyrk - 26 czerwca 2010

- Wisła - "Do źródeł Wisły" - 3 lipca 2010

- Istebna - "Wokół Trójstyku" - 17 lipca 2010 - Start 11:00 z Tartaku
 (przy Zajeździe Pecio)


- Brenna - 7 sierpnia 2010


TRASA TREKKINGOWA - łatwa

ROWEREM NA TRÓJSTYK TRZECH GRANIC

Krótka charakterystyka:
Trasa stosunkowo łatwa, choć prowadząca w typowo górskim terenie. Urozmaicona pod każdym względem, gdyż prowadzi urokliwą doliną rzeki Olzy w Istebnej do czeskich miejscowości Bukovec i Hrcava oraz na Trójstyk – miejsce, gdzie stykają się granice 3 państw: Polski, Czech i Słowacji.

Trasa prowadzi po nawierzchniach twardych,szutrach i asfaltach. Jej górski charakter podkreślają częste zjazdy i podjazdy. Trójstyk to unikatowe miejsce na mapie Europy, które każdy rowerzysta powinien odwiedzić. Wycieczka gwarantuje wyjątkowe widoki na całe pogranicze.

Start i meta: Istebna Tartak
Długość: 24,5 km
Czas jazdy: 2 godz.
Trudność: 3 – średnio trudna
Najwyższy punkt: 700 m n.p.m. /Na Dilku, Czechy/
Przewyższenia: 340 m
Przebieg trasy:

Istebna Tartak – Bukovec – Za Kempou – Na Dilku – Łupienie – Hrczawa – Trójstyk– Trzycatek – Jaworzynka centrum – Krzyżowa – Jasnowice Las – Szymcze – Istebna Tartak

Opis:
Z Istebnej Tartaku jedziemy asfaltową drogą w dół rzeki Olzy aż do granicy z Czechami.
Z Bukovca rozpoczynamy długi podjazd na grzbiet Komorovskeho Grunia w Czechach po twardej szutrowo -kamienistej drodze. Przez wieś Hrczawa docieramy do Trójstyku. Nad wyznaczonym punktem styku 3 granic Polski, Czech i Słowacji wisi drewniana kładka. Droga asfaltowa wyprowadza nas do Jaworzynki-Trzycatku i dalej do centrum. Na Krzyżowej skręcamy w lewo w kierunku Jasnowic. Następnie w prawo na Las. Przekraczamy potok Gliniany i drogą asfaltową mijamy most na rzece Olzie. Stąd już niedaleko do punktu startu naszej wycieczki. Preferowany sprzęt: rower trekkingowy o szerokim zakresie przełożeń (strome podjazdy). Zalecane opony: drobny lub średni bieżnik (zależne od pogody), 90% nawierzchni to asfalt.


 

TRASA MTB - trudna

WOKÓŁ TRÓJSTYKU ŚLADAMI GAREGO FISHERA


Krótka charakterystyka:
Trasa jest trudna, ale urozmaicona pod każdym względem. Prowadzi grzbietami i dolinami wokół trzech wsi: Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki oraz stykiem granic trzech krajów: Polski, Czech i Słowacji. Trasę cechuje duża suma przewyższeń oraz zróżnicowane, często zmieniające się rodzaje nawierzchni. Brak odcinków płaskich, choć trochę oddechu można złapać na nielicznych odcinkach asfaltowych. Obfituje w ciągłe zjazdy i podjazdy, w tym odcinki trudne technicznie, ale także łatwiejsze szutry i drogi asfaltowe. Jadąc śladem Garego Fishera (twórcy rowera górskiego), który w roku 2006 wystartował na tej trasie w czasie imprezy MTB Marathon, kosztujemy esencję kolarstwa górskiego w czystej postaci.

Start i meta: Istebna-Tartak
Długość: 40 km
Czas jazdy: 4-5 godz.
Trudność: 5 – bardzo trudna
Najwyższy punkt: 895 m n.p.m. /Ochodzita/
Przewyższenia: 880 m

Przebieg trasy: Istebna Tartak – Zaolzie – Stecówka – Karolówka – Gańczorka – Tyniok – Ochodzita – Czadeczka –– Trójstyk – Łupienie – Bukovec (Czechy) – Jasnowice – Szymcze – Istebna Tartak

Opis:
Z Istebnej Tartaku jedziemy asfaltową drogą w górę rzeki Olzy. Po ok. 2 km skręcamy w lewo w kierunku Leszczyny, następnie kierujemy się szutrowym podjazdem na Murzynkę. Leśnym chodnikiem osiągamy Stecówkę, gdzie łączymy się z czerwonym szlakiem turystycznym. Za małą kapliczką skręcamy z drogi w prawo i terenowym odcinkiem po grzbiecie kręcimy ponad Pietraszonką aż do Karolówki, skrzyżowania szlaków turystycznych. Skręcamy w prawo na niebieski szlak i po ostrym, kamienistym zjeździe wspinamy się na Gańczorkę. Aż po Tyniok czeka nas prawdziwie terenowa jazda i sporo ładnych widoków. Szybki zjazd z Tynioka po płytach i asfalcie wymaga ostrożności. Z Przełęczy Koniakowskiej rozpościera się ładny widok na Beskid Śląski po prawej i Żywiecki po lewej. Podjazd pod Koczy Zamek kończymy przy drodze wojewódzkiej prowadzącej z Koniakowa do Żywca i Zwardonia. Jadąc dalej drogą betonową stromo pod górę, osiągamy najwyższy i najbardziej widokowy szczyt na trasie – górę Ochodzita. Zjazd z Ochodzitej, choć jest krótki, to jednak bardzo atrakcyjny. Początkowo prowadzi łąką prosto na południe. Potem zawęża się w wąską, stromo opadającą w dół, o twardej nawierzchni ścieżkę. Mijamy łąki i pola uprawne i po kamienistej drodze docieramy do rozjazdu dróg asfaltowych. Skręcamy w prawo do Krężelki, gdzie czeka nas dłuższa i spokojna jazda w dół, dająca wytchnienie przed kolejnym podjazdem przez Duraje na Trójstyk. Kładka drewniana na Trójstyku wisi ponad geodezyjnie wyznaczonym punktem styku 3 granic dla trzech krajów. Do czeskiej wsi Hrczawa prowadzi asfaltowa bardzo stroma droga. Z Komorowskiego Gronia skręcamy w prawo i za znakami zielonymi, szybkim i bardzo widokowym, krętym zjazdem osiągamy kolejne, tym razem drogowe, przejście graniczne Jasnowice – Bukovec. Wjeżdżamy do Polski i po 200 metrach skręcamy w lewo pod górę obok dużego zakładu stolarskiego. Przez Jasnowice docieramy do dna potoku Gliniany. Skręcamy w lewo, przekraczamy potok i drogą asfaltową mijamy most na rzece Olzie. Stąd już niedaleko do punktu startu naszej wycieczki.

Preferowany sprzęt: rower górski, amortyzowany.
Zalecane opony: średni lub gruby bieżnik, typowo terenowe (zależne od pogody).


Rowerem_na_Trojstyk_trzech_granic.pdf
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2010-05-21, godz. 09:54