Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Zespół Szkolno - Przedszkolny w Istebnej
''Noc z Andersenem'' w SP 1 w Istebnej

To międzynarodowe przedsięwzięcie odbywa się co roku w związku z przypadającym w dniu 2 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki Dziecięcej oraz dla upamiętnienia urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Pomysł imprezy narodził się w Czechach w 2000 roku i powoli rozrastał się na inne kraje, stając się imprezą międzynarodową. Jej motywem przewodnim są baśnie i bajki oraz wspólna zabawa i głośne czytanie. W związku z tym w nocy z 23 na 24 kwietnia 2010 roku W Szkole Podstawowej nr 1 w Istebnej po raz pierwszy urządziliśmy imprezę pod tą nazwą.

O godzinie 18.00 spotkali się wszyscy uczestnicy tzn. uczniowie klasy 4 a i 4 b naszej szkoły pod opieką pań Magdaleny Czepczor, Teresy Łupieżowiec, Sylwii Biegun i Iwony Białas oraz goście ze Słowacji ze szkoły w Černem wraz z wychowawczynią.
Pani dyrektor Danuta Konarzewska uroczyście powitała dzieci. Potem poszliśmy zasadzić „Drzewko Andersena ” do szkolnego ogrodu. Z wielką przyjemnością obejrzeliśmy przedstawienie na podstawie legendy Gustawa Morcinka „Żałosna historia o Meluzynie” w wykonaniu naszych kolegów. Aktorzy otrzymali gromkie brawa za swój występ. Wysłuchaliśmy też z zainteresowaniem wykładu Janusza Macoszka na temat „Instrumenty naszego regionu”. Pan Janusz popisywał się również mistrzowską na nich grą. Po kolacji odbyło się wspólne czytanie baśni „Nowe szaty króla ”po polsku i po słowacku. Usiedliśmy więc wygodnie na materacach i przy zapalonych świecznikach, lampionach i lampkach słuchaliśmy jak zaczarowani. Następnie udaliśmy się do czytelni naszej biblioteki, by w 6 grupach rozwiązywać zagadki oraz kalambury. Dzieciom udało się odpowiedzieć na prawie wszystkie zagadki. Wiemy zatem dużo o życiu i twórczości H.CH. Andersena. Potem pięknie przebrani za postacie z baśni pojawiliśmy się na sali gimnastycznej, by rozpocząć zabawę , a następnie rywalizować sportowo. Wszystkim najbardziej bardzo podobała się zabawa z chustą. O godzinie 23.30 robiliśmy wspólne i indywidualne zdjęcia. Zmęczeni próbowaliśmy zasnąć ,ale wrażenia były tak duże ,że uczestnicy zabawy musieli podzielić się nimi ze wszystkimi i mimo ,że byli już przebrani w piżamy wędrowali po szkole i długo , długo rozmawiali i śmiali się. Planowana pobudka miała się odbyć się o godzinie 7:00. Jednak zgodnie z przewidywaniami dzieci nie "zawiodły" i „buszowały” całą noc. Podziękowaliśmy naszym nowym znajomym ze Słowacji za wspólną zabawę. Pani Magda Czepczor wręczyła wszystkim drużynom nagrody za udział w spotkaniu i …. teraz już tylko śniadanko i odsypianie nocy w domu.

Material przygotowała Iwona Białas
Dodał: jk Dodano: 2010-04-29, godz. 11:13