Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2010
VI Powiatowy Konkurs Recytatorski w istebniańskim gimnazjum

11 marca 2010 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej odbył się VI Powiatowy Konkurs Recytatorski. Gościem honorowym imprezy była poetka Ziemi Cieszyńskiej – Urszula Stefania Korzonek, która otwarła spotkanie, odczytując kilka swoich pełnych ciepła i miłości wierszy.  Piękno i harmonia emanujące z poezji pani Urszuli zachwyciły licznych  uczestników konkursu.

Jury w składzie: Włodzimierz Pohl (aktor bielskiego Teatru Lalek „Banialuka”, przewodniczący komisji), Anita Pala (konsultant programowy Teatru Lalek „Banialuka”) oraz Danuta Koenig (instruktor teatralny) wysłuchało 24 recytatorów spośród 10 gimnazjów naszego powiatu. Repertuar zaprezentowany przez młodzież sięgał zarówno do klasyki literatury światowej, jak i do współczesnych dzieł. Gimnazjaliści po raz kolejny udowodnili, że poznali tajniki sztuki recytacji, doskonale interpretowali utwory pełne ekspresji, to znów lirycznej zadumy.

Pierwsze miejsce zajął bezkonkurencyjny Jakub Sulej z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie, przygotowany przez p. Joannę Kubińską. Drugie miejsce przyznano reprezentantce Gimnazjum w Zebrzydowicach - Agacie Oreł – podopiecznej p. Katarzyny Dynek, a trzecie Janowi Tarnowskiemu z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, przygotowanemu przez p. Katarzynę Słupczyńską. Czwarte miejsce zdobyła uczennica p. Ewy CzulakAgnieszka Sikora z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. Jury przyznało także trzy wyróżnienia: reprezentującej Gimnazjum nr 2 w Ustroniu – Annie Madurze (podopiecznej p. Marzeny Maliny), Wojciechowi Koplowi z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie (wychowankowi p. Marzeny Mazur) oraz Szymonowi Kalecie z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie (podopiecznemu p. Katarzyny Słupczyńskiej)

Organizacja konkursu wymagała poświęcenia wielu osób. Oryginalna scenografia autorstwa Doroty Miechowicz, oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów prowadzonych przez Beatę Kawulok, program artystyczny młodzieży istebniańskiej przygotowanej przez p. Monikę Michałek – wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat imprezy. Sukces naszego konkursu mierzony choćby licznymi gratulacjami gości i wyrazami podziwu - to zasługa świetnej pracy zespołowej. Gorące podziękowania należą się wyżej wymienionym opiekunom oraz: Halinie Skrzydłowskiej, Bogdanowi Ligockiemu, Ewie Czulak, Andrzejowi Suszce, Barbarze Matuszny, Agnieszce Paluszkiewicz, Iwonie Bogdał,  Nataszy Gorzołce oraz Grażynie Ligockiej.

Wyrazy wdzięczności składam także pani Elżbiecie Legierskiej – Niewiadomskiej – dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej za finansowe wsparcie naszego konkursu. Dyrektorowi naszego gimnazjum panu Bogdanowi Ligockiemu dziękuję za pomoc w  zdobywaniu środków finansowych, a Radzie Rodziców – za ufundowanie nagród konkursowych. Gorące podziękowania kieruję również do pana kucharza – Józefa Zogaty i wszystkich jego współpracowników, którzy zaserwowali gościom iście królewską ucztę! Nie mogę też zapomnieć o słowach uznania dla klasy III a, która profesjonalnie obsługiwała imprezę. Wreszcie, a może przede wszystkim wyrazy podziękowania  - w imieniu dyrekcji i polonistów Gimnazjum w Istebnej – kieruję do lokalnych sponsorów naszego konkursu. Mam tu na myśli hojność i bezinteresowność Hurtowni Mrożonek „Langhamer”, firmy “Rema” oraz rodziców klas drugich, którzy upiekli przepyszne ciasta.

Uczestnicy konkursu po raz kolejny wyjeżdżali z Istebnej wielce zadowoleni. Mamy nadzieję, że za rok będzie podobnie!

Cecylia Suszka

Dodał: LLK Dodano: 2010-03-25, godz. 15:09