Turystyka » Beskidzka 5 » Zielona Książka Beskidzkiej 5
Konferencja podsumowująca projekt ''Zielona książka B5''

19 marca 2010 r. w Hotelu Olympic w Ustroniu odbyła się konferencja zamykająca projekt „Zielona książka Beskidzkiej 5” zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner z Cieszyna.

Projekt „Zielona książka Beskidzkiej 5” realizowany był przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Jego cele to przede wszystkim: promocja zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarze Beskidzkiej 5 oraz identyfikacja i prezentacja bogactwa przyrodniczego tego regionu.

W konferencji wzięło udział prawie 100 osób – przedstawicieli samorządów gmin Beskidzkiej 5, nadleśnictw z tego terenu, organizacji i instytucji działających w obszarze ekologii i turystyki, przedsiębiorców działających w branży turystycznej, naukowców i przyrodników oraz mieszkańców gmin Beskidzkiej 5.

Głównym tematem konferencji było podsumowanie i promocja efektów projektu, w tym zwłaszcza promocja publikacji wydanych w jego ramach: książki „Osobliwości i atrakcje przyrodnicze Beskidzkiej 5. Zielona księga Beskidzkiej 5” oraz folderu „Skarby przyrody Beskidzkiej 5. Zielona książeczka Beskidzkiej 5”.

Zgromadzonych gości powitał Bartosz Tyrna, wiceprezes SWIG DELTA PARTNER. Następnie uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z szeregiem ciekawych prezentacji:
• Zofia Parchańska-Puczek ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER podsumowała ponad roczną realizację projektu „Zielona książka Beskidzkiej 5”;
• Aleksander Dorda, współautor i redaktor „Zielonej księgi” w swojej prezentacji przedstawił interesujący, odautorski komentarz i „aneks” do tej publikacji;
• Monika Ochwat-Marcinkiewicz ze Stowarzyszenia Ekopsychologia zaprezentowała różne przykłady rozwoju turystyki zrównoważonej
w Karpatach;
• Anna Kuśka-Ciba, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
w Katowicach, przybliżyła procedury opiniowania różnych przedsięwzięć inwestycyjnych przez RDOŚ;
• Jerzy Parusel, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, zaprezentował najważniejsze osobliwości przyrody Beskidzkiej 5 w skali regionu i całych Karpat.

Wiele ciepłych słów padło pod adresem autorów publikacji i wykonawców projektu. Słowa uznania dla przedstawicieli Stowarzyszenia Delta Partner za realizację tego przedsięwzięcia przekazali także wójtowie i burmistrzowie gmin Beskidzkiej 5.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że „Zielona księga Beskidzkiej 5” to publikacja niezwykle interesująca wartościowa i bardzo sumiennie opracowana, która dla mieszkańców może być kopalnią wiedzy o ich najbliższym otoczeniu, a dla turystów – wyjątkową publikacją promocyjną.

Dodał: jk Dodano: 2010-03-22, godz. 14:12