http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2009
Wielki sukces naszej koronczarki


            Beata Legierska
 z Istebnej Andziołówki wygrała główną nagrodę Grand Prix  w IV Konkursie Europejskiej Sztuki Ludowej w Częstochowie.

Muzeum w Częstochowie zorganizowało IV Konkurs Europejskiej Sztuki Ludowej w ramach X Dni Europejskiej Sztuki Ludowej, przy współudziale Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie i Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była dziedzinom sztuki ludowej jak:  garncarstwo, tkactwo, koronkarstwo i krawiectwo strojów ludowych, dlatego została nazwana „Z nici i z gliny”.

Konkurs miał charakter zamknięty, do udziału zapraszano tylko wybranych twórców,  tworzących w jednej lub kilku dziedzinach tradycyjnej sztuki ludowej, którzy dostali drogą pocztową kartę zgłoszeniową oraz ankietę, która miała przybliżyć sylwetkę twórczą artysty. Odesłanie zgłoszenia wraz załączonymi pracami (od 3 do 5) kwalifikowało do udziału w konkursie. Po raz pierwszy zaproszono do udziału artystów z  Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy, co dało jej wymiar międzynarodowy. Z naszej gminy w konkursie wzięła udział  Beata Legierska  z Istebnej (koronka) oraz Zuzanna  Jancz z Istebnej (haft).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w dniach 23, 24 czerwca 2009 roku w Muzeum Częstochowskim. Jury składało się z wybitnych specjalistów w dziedzinie etnografii, etnologii, sztuki, plastyki w składzie: dr Aleksander Błachowski, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie; Elżbieta Piskorz-Branekova, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie; Alicja Woźniak, Muzeum Archeologiczne I Etnograficzne w Łodzi; dr Kinga Czerwińska, Uniwersytet Śląski w Katowicach; dr Anna Stawiarska, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie oceniała zakodowane prace 125 twórców.  68 z Polski, 28 z Ukrainy, 18 z Litwy, 9 z Czech, 2 ze Słowacji. Komisja wytypowała prace do wystawy pokonkursowej oraz przyznała:

Nagrodę Grand Prix  Beacie Legierskiej (Polska) za koronki, drugą równorzędną Nagrodę Grand Prix w dziedzinie garncarstwa otrzymał Jarosław Rodak (Polska).

Inicjatywa Muzeum Częstochowskiego jest unikalna w skali kraju, gdyż dotąd żadna instytucja nie podjęła się organizacji konkursów na sztukę ludową obejmujących kilka krajów. Kraje, biorące udział w konkursie, reprezentują kulturę ludową Środkowej Europy mającą podobną genezę wywodzącą się z tradycji rolniczych, rustykalnych. Stąd przy różnicach formy istnieje pewne podobieństwo typów i rodzajów. We wszystkich krajach, z których pochodzą prace, mimo industrializacji i urbanizacji zachowały się tradycje technik oraz specyfiki zdobnictwa i form użytkowych. Cenne są kontynuacje form tradycyjnych połączone z poszukiwaniem miejsca dla nich we współczesnej kulturze poza wsią, również w ramach całego społeczeństwa.  Przykładem mogą być polskie dywany dwuosnowowe, które z okrycia na łóżko zamieniły się  w obrazy na ścianach. Także pochodzące z Czech, Słowacji i Polski koronki klockowe i perfekcyjne hafty przekształcone w formę obrazu do ozdoby współczesnego wnętrza. Podobne zmiany (innowacyjne zastosowanie tradycyjnej formy) możemy zaobserwować w ceramice litewskiej, słowackiej i polskiej. Rezultaty pierwszego międzynarodowego konkursu należy traktować jako wynik pionierskiej inicjatywy, ale już one zasługują  na to, by były możliwie najszerzej spopularyzowane w odpowiedniej publikacji.

 Beata Legierska odebrała nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Częstochowa dr Tadeusza Wrony oraz Dyrektora Muzeum Częstochowskiego Janusza Jadczyka 5 września br.  Prace artystów można zobaczyć do grudnia na Wystawie pokonkursowej „Z nici i z gliny”  w Muzeum Częstochowskim, które znajduje się u podnóża Jasnej Góry w Parku im. Pawła Staszica.

Gratulujemy tak ogromnego sukcesu i cieszymy się, że koronka koniakowska oraz nasza twórczyni została wyróżniona i tak wysoko oceniona. Życzymy pani Beacie Legierskiej dalszych sukcesów w życiu osobistym i w pracy twórczej.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Lucyna Ligocka - Kohut

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: LLK Dodano: 2009-09-07, godz. 13:46