Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2009
Dni Koronki w Koniakowie !!!

15 i 16 sierpnia odbyły się
Dni Koronki w Koniakowie przy Karczmie Kopyrtołka.

Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych i orginalnych atrakcji.
Część wydarzeń odbywała się w plenerze, jak program artystyczny, warsztaty ceramiczne dla dzieci, pokaz koronek i rękodzieła ludowego. W Galerii T. Ruckiego było prezentowane malarstwo i wystawa fotograficzna "Grejże mi muzyczko", która jest przedstawia pierwszych muzykantów, już nieżyjących z Koniakowa. Można było również obejrzeć ciekawe filmy, o artystach ludowych z gminy Istebna, o Janie Wałachu z Istebnej, Zespole Regionalnym "Koniaków". Nie zabrakło również dobrego jadła, serwowanego w Karczmie Kopytrołka, znanej z placków z blaszy i wielu innych góralskich przysmaków.

Rozegrano dwa konkursy:  Konkurs "Gry na Trąbicie", w którym mogli brać udział tylko turyści oraz Konkurs na "Najpiękniejszą Koronkę" w Muzeum Koronki Marii Gwarek. Wyboru dokonywali turyści spośród 15 wystawionych koronek konkursowych.

Program artystyczny rozpoczął kustosz, Tadeusz Rucki. By tradydcji stało się zadość zagrał na trąbicie, przywitał gości i opowiedział wiele ciekawostek, anegdot i dowcipów o Koniakowie, Istebnej i Jaworzynce. Zaraz po nim Agnieszka Macoszek przedstawiła historię koronki koniakowskiej, a po niej zagrała kapela Moniki Wałach "Mała Jetelinka" oraz zatańczyły dzieci z zespołu "Mali Zgrapianie" z Jaworzynki pod kierownictwem Katarzyny Ruckiej i Małgorzaty Małyjurek.

Wieczorem przewidziano "Karaoke po Góralsku", ktore cieszyło się ogromnym zainteresowanie.

Impreza trwała do niedzieli, kiedy to rozstrzygnięto konkurs koronkarski. Zwyciężyła Wanda Matuszna z Koniakowa, która miała nr 6.

Lucyna Ligocka - Kohut

fot. Lucyna Ligocka - Kohut